Elektrownia Adamów reaktywacja? Gaz zamiast węgla?

Elektrownia Adamów

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin poinformował o zamiarze dostosowania wyłączonych obecnie z eksploatacji bloków węglowych w elektrowni Adamów do produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem paliwa gazowego.

W komunikacie nie podano informacji czy elektrownia Adamów miałaby spełniać także rolę elektrociepłowni. To o tyle ważna kwestia, gdyż nie wszystkie podmioty w Turku objęte są usługą firmy Getec.

Reaktywacja elektrowni Adamów uzależniona będzie od uzyskania szeregu pozwoleń i zgód. Pamiętając o problemach z uzyskaniem stosownych pozwoleń na uruchomienie odkrywki Ościsłowo, do pomysłu należy podchodzić ostrożnie. Tym bardziej, iż wokół ZE PAK toczy się niejasna gra z udziałem ministrów obecnego rządu. W sprawie nie wypowiedziała się jeszcze rada nadzorcza spółki. Nie można wykluczyć, iż komunikat zarządu ZE PAK jest elementem owej gry.

W ocenie spółki projekt ten doskonale wpisuje się w strategię zapewnienia rezerwy mocy w okresach szczytowego zapotrzebowania. Dodatkową przesłanką jest umiejscowienie elektrowni Adamów w Krajowym Systemie Energetycznym (KSE) oraz bliskość źródła dostaw gazu – dodano w komunikacie.

Moc elektrowni Adamów napędzanej paliwem gazowym ma wynosić ok. 500 MW. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana do końca I kwartału 2019 r. Koszt dostosowania elektrowni do wykorzystania gazu szacunkowo ma wynieść kilkadziesiąt milionów złotych.

Najbliższe tygodnie pokażą czy za komunikatem zarządu ZE PAK poszły realne działania.

Tagi: ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2018 » loading...
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
pon 25
pon 25

Kino TUR. Na głęboką wodę

22 czerwca - 25 czerwca

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.