Malanów. Obniżyli wójtowi pensję o… 110 zł

Nic tak nie wywołuje emocji, jak pieniądze. Przekonaliśmy się o tym na dzisiejszej sesji Rady Gminy Malanów. Do porządku obrad został wprowadzony projekt uchwały odnośnie ustalenia wynagrodzenia dla Wójta Gminy Malanów. Chwilę wcześniej radni zajmowali się innymi ważnymi uchwałami, a mianowicie zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za 2017 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy Malanów za 2017 rok oraz absolutorium dla wójta. Jednak tutaj nie było słychać głosów w dyskusji.

19 maja tego roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które przewiduje obniżenie średnio o 20 proc. minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego samorządowców m.in. m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obowiązywać będzie ono od 1 lipca. Już dziś, 14 czerwca rajcy gminy Malanów zajęli się tym tematem.

Jest obniżka o… 110 zł

Radni podwyższyli wójtowi dodatek specjalny tak, by praktycznie nie odczuł obniżki wprowadzonej przez rząd. Formalnie pensję (wynagrodzenie zasadnicze) obniżono z 5 200 zł na 4 700 zł. Jednak dzięki zwiększeniu dodatku specjalnego (z 30 proc. do 40 procent sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, czyli z 2 070 zł na 2 560 zł) zamiast obecnych 10 010 zł wójt będzie zarabiał od 1 lipca … 9 900 zł. W skład tej kwoty wchodzi jeszcze dodatek za wieloletnią pracę.

Co to jest za obniżka pensji, jeżeli teraz mamy 10 010 zł, a zostawiamy 9 900 zł. Ja nie rozumiem tej obniżki – dopytywał się radny Sławomir Ogrodowczyk

Dla mnie to jest tak, jak w sklepie 3,99 zł, a nie 4,00 zł. Tylko tyle. Dla mnie pierwsza kadencja powinna być taką formą mniejszego wynagrodzenia. Wtedy przez cztery lata wójt zapracowuje sobie na to swoją pracą, swoimi wynikami, swoimi obowiązkami na to żeby mieć wyższą pensję – kontynuował radny

Dla radnego zmniejszenie wynagrodzenia pozwoliłoby pozyskać pracownika w wydziale, który w urzędzie „kuleje”, czyli inwestycji.

Nie wygłupiajmy się…

Nie był to jedyny głos w dyskusji. Z sali było też słychać głosy krytykujące rozporządzenie.

Nie wygłupiajmy się. Ktoś u góry wymyślił, że mają być cięcia pod publikę 20%, to wcale nie znaczy, że my też musimy to zrobić.

Tu nie chodzi o kwoty, tu chodzi o zasady. Rząd nie powinien wpływać na samorząd. To radni ustalają pensje wójtowi. Niedługo dojdzie do tego, bo rząd coraz bardziej ogranicza kompetencje samorządu, że jakiś poseł czy minister będzie decydował jaką drogę mamy budować w Żeronicach, czy w Kotwasicach.

Niektórzy radni powątpiewali w to, że „u góry” sobie pensję obniżą. Apelowali o niepopieranie polityki, z którą się nie zgadzają. A obecne rozporządzenie zostało wprowadzone tylko dlatego żeby przykryć, że ktoś pobierał drugą pensję. Teraz trzeba odreagować i pod publikę zrobić i obciąć pensję wójtom, samorządowcom.

Uchwała ustalająca wynagrodzenie w kwocie 9 900 zł została podjęta większością głosów przy 1 głosie „przeciw” i 3 „wstrzymujących się”.


Tagi: , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2018 » loading...
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
pon 25
pon 25

Kino TUR. Na głęboką wodę

22 czerwca - 25 czerwca

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.