SP ZOZ Turek. Tonący brzytwy się chwyta

SP ZOZ w Turku

Kondycja turkowskiego szpitala pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Zadłużenie od początku roku rośnie lawinowo. Do problemów natury finansowej dochodzą kłopoty organizacyjne i medyczne związane z zabezpieczeniem obsługi lekarskiej m.in. na chirurgii.

Widać już coraz wyraźniej, że dyrektor szpitala nie daje rady. Starosta z zarządem, a także cała koalicja PSL/PiS chowają głowę w piasek i próbują udawać, że problemu nie ma. Nieliczni radni opozycji (Dariusz Młynarczyk i Krystyna Szkudlarek-Graczyk) próbowali na sesjach rady powiatu zwrócić uwagę na problemy w szpitalu, które potęgują się wraz z brakiem reakcji ze strony rządzącej w starostwie koalicji.

Turek24 w ostatnim okresie kilkakrotnie opisywał sytuację w szpitalu

Zadłużenie rośnie lawinowo – przekroczyło już 15 mln zł

SP ZOZ w Turku nie ma zdolności kredytowej od dawna. Nie ma więc szans na kredyt w banku. Po szpitalnym rachunku “grasuje” komornik, koszty obsługi zadłużenia stanowiły już poważną pozycję w budżecie SP ZOZ.

Zadłużenie SP ZOZ w Turku

Szpital “ratuje się” kolejną pożyczką

Banki często odmawiają kredytów zadłużonym szpitalom. Wtedy “z pomocą” przychodzą firmy zajmujące się skupowaniem długów. Dyrektor szpitala w kwietniu podjął bardzo kontrowersyjną decyzję o zaciągnięciu pożyczki w firmie zajmującej się skupowaniem długów publicznych placówek służby zdrowia. Magellan S.A. udzielił SP ZOZ w Turku pożyczki w wysokości 3 mln zł, z  terminem spłaty na 31.05.2027 r.

Wśród samorządów, które “ratowały się” w tej firmie, nietrudno znaleźć takie, które swojej decyzji do dzisiaj bardzo żałują.

Starosta i zarząd musieli o tej decyzji dyrektora wiedzieć i ją akceptować. Radni w maju i czerwcu nie byli oficjalnie informowani o zaciągnięciu pożyczki w spółce Magellan. To jeszcze jeden dowód na to, że koalicja PSL/PiS bagatelizuje i lekceważy problem.

Gdzie jest poseł Ryszard Bartosik?

Ryszard Bartosik wiele politycznych punktów zbijał na demagogicznej “obronie” szpitala w Turku. Potrafił co krok zwoływać konferencje prasowe poświęcone turkowskiej lecznicy. Potrafił urządzać mało wyszukane happeningi. Potrafił ściągać do Turku telewizję Trwam.

Dzisiaj, gdy ma realne możliwości działania, ma polityczne narzędzia do wykazania swojej skuteczności, również chowa głowę w piasek i ucieka od odpowiedzialności. Szpital i jego problemy dla posła nie istnieją. Jednym zdaniem: poseł nie daje rady!

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Czerwiec 2018 » loading...
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1
pon 25
pon 25

Kino TUR. Na głęboką wodę

22 czerwca - 25 czerwca

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.