Na Zdrojkach Lewych będą mieszkania socjalne

mieszkania socjalne na zdrojkach

Bez konsultacji społecznych, ale za to z dofinansowaniem z Banku Gospodarstwa Krajowego Zdrojkach Lewych w Turku powstaną nowe mieszkania socjalne.

Jesienią 2015 roku rada miejska zadecydowała o rozpoczęciu procesu budowy mieszkań socjalnych. Jako lokalizację wskazano rejon Zdrojek Lewych. Wówczas część radnych z Towarzystwa Samorządowego negowała taką koncepcję, twierdząc, że decyzja powinna być poprzedzona konsultacjami z mieszkańcami. Ostatecznie jednak przyjęto stosowną uchwałę i we wrześniu ubiegłego roku złożono wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego, na dofinansowanie do budowy lokali socjalnych. Łącznie o dofinansowanie z Programu „Wsparcie budownictwa socjalnego z Funduszu Dopłat”, złożonych zostało 149 wniosków z gmin z całej Polski. Wniosek Turku spełnił wszystkie wymagania i został zakwalifikowany do udzielenia finansowego wsparcia, znajdując się na 55 miejscu listy rankingowej.

Miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 758 tys. zł. Za tę kwotę powstaną trzy budynki z lokalami socjalnymi, w których będzie mogło zamieszkać do 46 osób. W planie jest 14 lokali o łącznej powierzchni 518,27 m2, w tym dziesięć o powierzchni pokoju minimum 16 m2 (dla 3 osób) i 4 lokali o powierzchni pokoju minimum 21 m2 (dla 4 osób). Każdy lokal wyposażony zostanie w oddzielną łazienkę. Miasto uzyskało już pozwolenie na budowę mieszkań. Przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 2 mln zł. Inwestycja zakończy się w pierwszym kwartale 2018 roku.


Tagi: , , ,

Prosimy oceń artykuł


 • jarek

  Bez jakich konsultacji społecznych ? Co pani redaktor ma konkretnie na myśli ?

 • samson

  Zacznijcie czytać uważnie i myśleć. Przewidywany koszt 2 mln to nie jest koszt budowy tylko wartość podana przez projektantów w kosztorysie. Przetargi rozstrzygane poniżej 70 % ceny kosztorysowej to nic nowego (w kosztorysach są tzw. ceny “warszawskie” – najdroższe). Mieszkanie socjalne musi się charakteryzować pewną kompletnością. Źródło ciepła, dostawa mediów muszą być oddzielne dla każdego lokalu ( lokator sam decyduje czy ogrzewa swoje mieszkanie, czy chce mieć prąd -jeśli zapłaci).Takie “manewry nie obniżają ceny. Mieszkanie nie jest w “stanie surowym” tylko przygotowane do zasiedlenia. Poczekajcie więc ze swoimi “troskliwymi” uwagami do czasu wybudowania lokali

  • abc

   Człowieku, nie kompromituj się. I nie traktuj komentujących z góry, bo można założyć, że niektórzy z komentujących w zakresie inwestycji mają większą wiedzę od ciebie.
   Nawet jeśli w przetargu wygrana oferta będzie na poziomie 70%, to i tak za jedno mieszkanie socjalne wychodzi ok. 100 tys. To i tak ponad 2-krotnie więcej niż w Nowej Soli.

   • Samba

    Palancie, tańsze są tylko namioty.

   • figa

    A wiesz chociaż, czym różni się mieszkanie socjalne od mieszkania komunalnego i tego budowanego w “blokach” ? A wiesz, jakie kryteria musi spełniać mieszkanie socjalne ? A znasz przepisy regulujące te kwestie ? Nie znasz, dlatego wypisujesz takie głupoty.

    • znajomy

     Czerwiński przestań się człowieku ośmieszać i wmawiać ludziom, że 140 tys. to jest mniej niż 40 tys.

   • xyz

    INFORMACJA Z NOWEJ SOLI
    “Mieszkania socjalne z aneksem kuchennym i łazienką powstały dzięki przebudowie kamienicy przy ul. Wróblewskiego. W budynku znajdują się lokale do prawie 49 m. kw. Inwestycja była współfinansowana ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.”
    Przebudowa a budowa – robi różnicę

    • ptu

     W Nowej Soli wybudowano też mini osiedle z mieszkaniami socjalnymi, które zostały szybko zdewastowane. Były to mieszkania w budynkach parterowych, podobnych do tych, które w Turku planuje się postawić. W Nowej Soli postawiono te baraki znacznie taniej niż w Turku chce to zrobić Antosik z Czerwińskim.

     W jednym tylko ma pan rację. Przebudowa a budowa robi różnicę. Przebudowa starej kamienicy, z tak szerokim zakresem robót, jest bardziej skomplikowana i droższa niż budowa parterowych baraków.

  • Ja

   W kosztrysach przyjmuje się średnie ceny krajowe a nie “warszawskie”. Przetarg na 70% ceny kosztorysowej….pewna plajta wykonawcy😄

 • cba

  Mieszkanie socjalne za 140 tys. to jest horrendalna cena. Jak się jeszcze weźmie pod uwagę, że działki nie potrzeba wykupywać, to powiedzieć o takiej inwestycji, że to niegospodarność, to powiedzieć nazbyt dyplomatycznie.
  W Nowej Soli wybudowano 79 mieszkań socjalnych za kwotę ok. 3,4 mln zł, co daje cenę ok. 43 tys. za mieszkanie.
  Kto zarobi na tym, że w Turku chce się przepłacić ok. 100 tys. na jednym mieszkaniu socjalnym?

 • ani drogo ani tanio

  Koszt jednego mieszkania za 140tyś. to akurat żadna informacja – mieszkania tyle mogą kosztować. Ważnym przelicznikiem jest ~518 m2 za te 2mln zł.. czyli 3,8 tyś zl za metr kwadratowy budowy? Owszem jest to możliwe przy drogich działkach i większych budynkach, ale jeśli zdjęcia załączone do artykułu to realizowany projekt, czyli parterowe budynki bez podpiwniczenia, zagospodarowanie terenu to tylko trawa i kostka to przedstawiona cena niestety jest dość wysoka, nawet jeśli założymy, że składa się na to koszt działki projektowej.
  Teraz kilka uwag do planu zagospodarowania terenu:
  1. a gdzie są sieci na rysunku?
  2. gdzie jest wymiarowanie?
  3. jeśli obrys oznaczony nr 3 na planie to śmietnik to na pewno ma przepisowe odległości od okien i granicy działki?

 • anna

  Nie wiadomo co gorsze: burmistrz leniwy czy burmistrz niegospodarny?

 • Zdrojka

  Ło matko, za ile??? Antosik, już lepiej nic nie rób więcej. Mniej szkód narobisz. Wychodzi circa 140 tys. zł za jedno mieszkanie, socjalne!!!
  Powstanie mini getto socjalne. Nieruchomości w sąsiedztwie stracą na wartości. Ech, za co pokarało nas takim burmistrzem …

  • jor

   Nie rób chlewu…

   • Zdrojka

    Kulturalniej proszę antosikowy trollu
Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2018 » loading...
PWŚCPSN
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
20
21
22
27
28
29
30
31
1
pt 23

Kino TUR. Kobiety mafii

23 marca - 26 marca

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.