Brudzew. Inkubator Kuchenny – powstało magiczne miejsce w Krwonach

Brudzew. Otwarcie Inkubatora Kuchennego w Krwonach

Do Krwon w gminie Brudzew zjechali dziś przedstawiciele samorządów i zaproszeni goście. Była szkoła podstawowa dostała drugie życie – utworzono w niej, bowiem Inkubator Kuchenny. Miejsce magiczne, które ma stać się przestrzenią dla lokalnej społeczności oraz społeczności gmin zrzeszonych w LGD Turkowskiej Unii Rozwoju T.U. R. “To miejsce, w którym będziecie państwo jako mieszkańcy tworzyć wspaniałe konfitury, soki, powidła. Jest to miejsce, które ma promować rozwój społeczności na obszarach wiejskich” – mówiła Magdalena Ciołek.

Krwony 32 – to adres nie tylko Inkubatora Kuchennego. Swą siedzibę w tym miejscu będzie mieć również “Fundacja ze Smakiem” i Spółdzielnia Socjalna “Powrócisz tu”. To dzięki niej inkubator spełnia wszystkie wymagania aby wprowadzić produkty spożywcze na rynek. Przedsiębiorcy i rolnicy będą w nim mogli rozwijać swoją działalność produkcyjną, przetwórczą i sprzedażową. Ponadto – Mając na względzie charakter tego obiektu – jeszcze kilka lat temu mieściła się tu siedziba SP w Krwonach – będziemy tu realizować  działania o charakterze edukacyjnym – informowała prezes fundacji. Na 660m2 i dodatkowej powierzchni na poddaszu realizowanych będzie szereg różnych inicjatyw. Fundacja ma w planach także m.in. edukację zielarską. W inkubatorze powstawać będą naturalne kosmetyki, olejki eteryczne i mieszanki ziołowe. Swoją przestrzeń w nowo otwartym budynku znajdą również organizacje pozarządowe. To tu będą mogły zarejestrować swoją siedzibę, przechowywać dokumenty, czy zwoływać zebrania.

Zdrowo, ale przede wszystkim smacznie 

Za cel postawiono sobie m.in. wzrost zainteresowania zdrowym jedzenie i ekologią. Na 1 ha powstaje właśnie zaczarowany ogrodowi. Jest on efektem wielomiesięcznej pracy wolontariuszy oraz współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w w Poznaniu. Pierwsze sadzonki i grządki już zostały zasadzone. W swojej ofercie wśród produktów inkubator ma soki, herbatki owocowe i ziołowe, kiszonki, przeciery, pieczywo, chipsy owocowe i warzywne czy też konfitury i powidła oparte na starych recepturach, ale i takie tworzące niebanalne smaki.

Współpraca się opłaca

Tak duże przedsięwzięcie wymaga niemałych nakładów środków finansowych. Nie byłoby ono możliwe gdyby nie wsparcie z zewnętrznych źródeł. Kwotę pół miliona złotych pozyskano z PROW – przyznam się szczerze jest to mała kwota. Zaprzyjaźniony Inkubator Kuchenny działający w innym regionie Polski miał do dyspozycji 2 mln zł. Niemniej uważam, że to 500 tys. zł zmobilizowało nas do tego żeby, jak najlepiej wykorzystać każdą złotówkę. Kolejne 50 tys. zł pozyskano na inkubator dla organizacji samorządowych. Wkład własny LGD T.U.R. wyniósł 70 tys zł. Łącznie zagospodarowano już ponad 600 tys. zł. Kolejne zadania na około 500 tys. zł będą realizowane w przyszłym. Rozpocznie się adaptacja pomieszczeń znajdujących się na górze budynku, tworząc miejsca noclegowe i lokalną organizację turystyczną.

Jednakże, jak podkreśliła Magdalena Ciołek nie dałoby się stworzyć tak pięknego miejsca gdyby nie przychylność gminy Brudzew, wójta, członków rady, członków zarządu stowarzyszenia i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Głos zabrał także Cezary Krasowski. Chciałby aby to miejsce było miejscem spotkań i rozwiązywania problemów, które czekają wschodnią Wielkopolskę, a w szczególności powiat turecki. Mam nadzieję, że to miejsce odczaruje powiat – zaznaczył wójt gminy Brudzew.

Przed nimi kolejne wyzwania, ale inicjatorzy przedsięwzięcia gotowi są je podjąć, by jak podkreślają za kilka lat radować się z efektów pracy i cieszyć się z pozytywnych zmian, jakie zaszły w otoczeniu.


Tagi: , ,

« Grudzień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
sob 07

Wystawa “Nasza Polska w sercu Władysławowa”

11 listopada godz. 10:00 - 11 grudnia godz. 18:00
sob 07

Wystawa. „Turek 2019” – triennale

15 listopada - 31 grudnia
sob 07

Turek. Akwarela Water Colour

29 listopada 2019 - 2 stycznia 2020
sob 14

Turek. Bożonarodzeniowy Kiermasz Rękodzieła

14 grudnia godz. 14:00 - 15 grudnia godz. 18:00
sob 14

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.