Budżet Tuliszkowa na 2020 rok. Dla oświaty… budżet nie do przetrwania

Budżet Tuliszkowa na 2020 rok. Dla oświaty... budżet nie do przetrwania

Władze gminy Tuliszków założyły, że dochody w roku 2020 wyniosą przeszło 51,5 mln zł, a wydatki z kolei ponad 52 mln zł. Na inwestycje w tym roku przeznaczono ponad 7 mln zł. Samorząd ten jako ostatni w powiecie tureckim uchwalił całoroczny budżet. Także i na jego horyzoncie są problemy związane z odpadami, rosnącymi płacami, czy niejasną kwestią dochodów z PIT. Nie obyło się bez cięć i szukania oszczędności. Dla tuliszkowskiej oświaty jest to budżet nie do przetrwania.

Budżet bardzo skomplikowany, ale też w dziwnych czasach. Zaczyna brakować środków na to, żeby gminy realizowały zadania własne. Państwo nakłada na nas nowe obowiązki, za nimi wcale nie idą środki finansowe – podkreślił burmistrz Krzysztof Roman. Wskazał, że budżet gminy czeka wiele niewiadomych, zaznaczając przy tym, iż na starcie w gminnej kasie brakuje już 750 tys. zł.

Skutkuje to szukaniem oszczędności, jednak czy we właściwym miejscu?

Oświata zaczyna służyć jako worek bez dna do zwiększania nakładów w innych działach – jako taka rezerwa. Udało mi się dotrzeć do  2-3 lat wstecz i dokonać porównania. Nakłady z roku na rok stają się coraz niższe. Budzi to mój głęboki niepokój – mówił radny Roman Olesiński.

Podobnego zdania był radny Wieczorek zauważając, że co prawda wzrosły środki związane z subwencją czy płacami na nauczycieli, jednakże w pozostałych działach zmalały. Tak zostały obcięte, jak to tylko było możliwe – przyznał burmistrz.

O to, aby nie szukać oszczędności w oświacie apelował także sołtys Kujawiński – prosiłbym, żeby pieniędzy na szkołę nie urywać. 

Budżet nie do przetrwania

Z takim budżetem będzie musiała zmierzyć się dyrektor Szkoły Podstawowej w Tuliszkowie Mirosława Puszcz-Majda. Zabierając głos w dyskusji nad jego projektem podkreśliła, że w przypadku nagród dla dzieci, w jej szkole przeznaczono jedynie kwotę 500 zł.

Pomijam nagrody konkursowe. Jestem operatywna, więc zdobędę sponsorów albo sfinansuję sama, jak częściowo robię to do tej pory. Mnie niepokoi paragraf, który dotyczy zakupu i wyposażenia. Mam na nim 199.655 zł, w tym mam olej. Koszt oleju to 196.677 zł. Proszę odjąć i zobaczyć ile zostaje na zakup ławki, żarówki, środków czystości – na dwa potężne budynki raptem około 3 tys. zł. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania. Nie domagam się wydatków na wyrost. Bardzo cieszę się, że burmistrz przejmie inwestycje, bo po raz pierwszy od 3 lat będę miała po prostu normalny urlop. Tylko też nie znam jakiego typu będą to inwestycje, bo o tym się nie mówi. 3 tys. na cały rok 2020? jest to niewykonalne – podkreśliła dyrektor.

Kolejną budzącą niepokój sprawą jest finansowanie stołówki. Jak poinformowano, w tej chwili wydawanych jest 250 obiadów. Wykonany został remont stołówki. Nie ma już kuchni węglowej, jest gazowa. Na zakup gazu przeznaczono środki w wysokości 2 tys. zł. Jest to kwota na cały rok, przy czym miesięczny koszt zakupu gazu wynosi w granicach 495 zł. – Na ile mi to starczy, do kwietnia? Skąd mam wziąć pieniądze. Znów będę pisać podanie? Nie domagam się kwot nie wiadomo jakich. Może gdyby pani skarbnik porozmawiała ze mną wcześniej, zobaczyła rachunki jakie płacę zaplanowałaby kwotę, żeby minimalnie wystarczyło. Niczego więcej się nie domagam – mówiła Mirosława Puszcz-Majda.

Wiele mówi się, aby kłaść nacisk na edukację. Wymagają tego kuratorzy, specjaliści, a także sami rodzice i radni. W XXI wieku na zakup materiałów dydaktycznych w tuliszkowskiej szkole przeznacza się kwotę 4 tys. zł. W szkole, gdzie nie ma jak poinformowano nawet pracowni specjalistycznych, a mikroskop jest z 1975 roku.

Jeżdżę na narady, rozmawiam z dyrektorami. Nikt nie ma cudownych budżetów, ale mają budżety minimalistyczne, które pozwalają cokolwiek zrobić. Nie mówiąc o tym, że zabrano nam środki na pomoce dydaktyczne z gimnazjum.

Klub radnych Porozumienie wprowadza zmiany

Radni w milczeniu przyjęli argumenty dyrektor. Wydatki na oświatę w gminie Tuliszków przekroczą kwotę 15 mln zł. W przyjętym przez radnych budżecie, po wniosku radnych z klubu Porozumienie, zwiększono m.in. wydatki na szkoły podstawowe w całej gminie o… 140 tys. zł, zmniejszając chociażby wydatki bieżące urzędu. One z kolei zdaniem skarbnik po takim ruchu stają się bardzo niedoszacowane.

To co może dziwić, to że w zaproponowanych zmianach znalazł się punkt, w którym ograniczono upoważnienia burmistrzowi w przesuwaniu środków między rozdziałami. Do tej pory mógł z tego prawa korzystać poprzez zarządzenia burmistrza, jeśli dysponował oszczędnościami. Teraz będzie musiał mieć na to zgodę rady, a to może wydłużyć czas realizacji zadań.

Rada nie będzie utrudniać burmistrzowi realizacji budżetu, natomiast będzie miała większą kontrolę – podsumował przewodniczący Andrzej Janczewski.


Tagi: , , , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.