Czy starosta Kałużny ma problem z udzieleniem odpowiedzi?

Sesja Rady Powiatu Tureckiego

Wczoraj upłynął termin na udzielenie informacji przez starostę tureckiego na interpelacje dwóch radnych powiatowych. Złożone zgodnie z obowiązującym prawem, na piśmie w dniu 31 stycznia, dziś doczekały się odpowiedzi. 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego na ręce przewodniczącego rady wpłynęły do starosty m.in. interpelacje radnych Mariusza Seńko oraz Zdzisława Wojtkowiaka. Pierwszy z nich dopytywał się o zwolnienia pracowników z Wydziału Ochrony Środowiska. Radny chciał znać przyczyny zwolnień oraz czy w ich miejsce zostaną zatrudnieni nowi urzędnicy. Kolejne pytanie dotyczyło już sławnego w negatywnym znaczeniu Wydziału Komunikacji.

Proszę o udzielnie informacji jakie zmiany (osobowe, organizacyjne) zostały wdrożone od 20.11.2018 r. w Wydziale Komunikacji, dzięki którym udało się, jak słyszę zlikwidować zatory w pracy tego wydziału – dopytuje się Mariusz Seńko.

Pełna treść interpelacji znajduje się TUTAJ.

Zdzisław Wojtkowiak z kolei chciał wiedzieć, kiedy będzie wykonana dokumentacja związana z przebudową drogi Genowefa – Władysławów – Turek? Treść TUTAJ

Interpelacje tylko na piśmie

Ustawa z dnia 11 stycznia 2018r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych wprowadziła nowe zasady zgłaszania wniosków i interpelacji przez radnych. Określa ona m.in. sposób składania interpelacji i zapytań radnych  oraz termin na udzieleni odpowiedzi przez włodarzy samorządów.

Do końca poprzedniej kadencji radni swoje postulaty zgłaszali w większości ustnie. Często były to najbardziej burzliwe momenty sesji, bowiem radni niekiedy wylewnie opowiadali o problemach swoich wyborców, czy miejscowości. Dochodziło do dyskusji, podczas której niektórym puszczały nerwy. Włodarze odpowiadali na te pytania pod koniec sesji lub jej w takcie. Obecnie została już tylko forma pisemna.

14 dni na odpowiedź 

Na złożone na sesji w dniu 31 stycznia 2019r. interpelacje i zapytania radnych starosta Dariusz Kałużny był obowiązany udzielić odpowiedzi na piśmie nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania. To ustawowy wymóg, do którego mają stosować się wszyscy włodarze. Ponadto istnieje nakaz publikowania odpowiedzi w Biuletynie Informacji Publicznej. Termin ich udzielenia upłynął zatem wczoraj. Starosta dziś postanowił ich udzielić. Nasuwa się zatem pytanie, dlaczego czekał do ostatniej chwili? Czy miał problem z odpowiedzią? Czy pytania były kłopotliwe, a radni są zbyt dociekliwi? Na ostatniej sesji doszło do dyskusji Seńko (PSL) kontra Kałużny (PiS), więc może złośliwość? A może tylko skorzystał z przysługującego mu prawa 14 dni, co prawda z lekkim opóźnieniem, ale odpowiedź jest. Jak ona brzmi?

Otóż starosta można rzec uszczypliwie podkreśla, że interpelacja powinna dotyczyć spraw o istotnym znaczeniu dla powiatu, a zwolnienie dwóch pracowników na zastępstwo Wydziału Ochrony Środowiska niewątpliwie do takich nie należy. Dodając, że jedynie on sam jest uprawniony do decydowania o sprawach kadrowych.

Natomiast w kwestii wdrożonych zmian w Wydziale Komunikacji informuje, że Tomasz Darul został przesunięty na stanowisko Naczelnika wydziału. Zostało również utworzone nowe stanowisko do przyjmowania zgłoszeń zbycia oraz został zatrudniona na stanowisku do rejestracji pojazdów.

Pełna treść odpowiedzi na interpelacje obu radnych TUTAJ.Tagi: , , , ,

Kalendarz wydarzeń

« Maj 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
sob 25

Turek. Wystawa Na zdrowie

6 maja - 27 czerwca
sob 25
sob 25
sob 25

Dni Malanowa

25 maja - 26 maja

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.