Inwestor wylądował w Przykonie. Ma wybudować największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Inwestor wylądował w Przykonie. Ma wybudować największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Inwestor wylądował. Dosłownie i w przenośni. Grupa inwestorów Strategic Swiss Partners wylądowała dziś helikopterem na terenach pokopalnianych w Przykonie. W planach mają budowę największej farmy fotowoltaicznej nie tylko w kraju, ale także w całej Europie Środkowej.

W ostatnim czasie poruszenie wśród przykońskich samorządowców wywołała informacja o tym, że niebawem pojawi się duży inwestor na ich terenie. I tak też się stało, we wtorek pojawił się w kilku osobach w urzędzie gminy. W projekt zaangażowany jest szwajcarski fundusz Strategic Swiss Partners. Na temat szczegółów przedsięwzięcia zakładającego budowę wielkiej farmy fotowoltaicznej, jak na razie nie informowano. Jednak wiceprezes spółki SSP z Szwajcarii, który pojawił się na spotkaniu wraz z chińskimi partnerami oraz prezesem TRMEW zapewnił – Wszystkie rzeczy, które wójt sobie życzy i są możliwe, albo niemożliwe do zrobienia – zrobimy.

Na takich gości gmina przygotowywała się od dawna

Jesteście w jednej z 226 gmin regionu Wielkopolski. Regionu który słynął, że przez kilkadziesiąt kilka lat produkował energię elektryczną. Między innymi na tej gminie znajdowały się pokłady węgla brunatnego, z którego to w pobliskiej elektrowni był produkowany prąd. Wyczerpujące się pokłady węgla, ale przede wszystkim inne nowe spojrzenie na energetykę, na problemy klimatyczne zaowocowały tym, że na tej gminie zaczęliśmy kilkanaście lat temu tworzyć warunki do inwestycji w odnawialne źródła energii – informował wójt Mirosław Broniszewski.

Przypomniał, że kilka lat temu powstał tzw. gminny pakt energetyczny. Ponadto gmina przystąpiła do europejskiego porozumienia między burmistrzami, którego głównym celem było przygotowanie gminy i tego obszaru do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. – Dzisiaj możemy pochwalić się, że skutecznie realizujemy program 3×20, czyli 20% produkcji energii elektrycznej z OZE, ograniczenie o 20% emisji CO2 i poprawa efektywności energetycznej czyli zmniejszenie zużycia energii o 20% – zaznaczył wójt. Obecnie partnerami gminy są Energia Przykona Sp. z o.o, a także operator sieci energetycznej Energa i przedsiębiorstwo ZE PAK S.A. właściciel dużej części terenów pokopalnionych.

Dobrze panowie trafiliście. Do dobrego urzędu, sprzyjających urzędników i urzędu bez barier, który dalece pomaga inwestorom w realizacji przedsięwzięć – podkreślił Mirosław Broniszewski dodając, że wszyscy wierzą w skuteczność tego przedsięwzięcia i życzą powiedzenia w realizacji inwestycji. Zapewnił również, że dołożą wszelkich starań aby projekt skutecznie doprowadzić do końca.

Prezentacja projektu ma nastąpić w środę, 4 września.


Tagi: , ,

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
sob 22

Kino TUR. Urwis

21 lutego - 24 lutego
pt 28

Kino TUR. Tajni i fajni

28 lutego - 2 marca
pt 28

Kino TUR. Gorący temat

28 lutego - 2 marca

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.