Majówka powiatu tureckiego bez starosty, za to z Leszkiem Millerem

Turek. Leszek Miller

Pogoda niestety nie sprzyjała organizatorom tegorocznej majówki powiatu tureckiego. Jednak miłośnikom ogrodnictwa i smakoszom dobrego jedzenia, nie przeszkodził nawet deszcz, który z małymi przerwami lał się z nieba. Kto w tym roku zawitał do Kaczek Średnich, a kogo o dziwo zabrakło? Co można było zakupić, zobaczyć i czego spróbować?

Otóż jubileuszowa, bo XX Wystawa Rolniczo-Ogrodnicza, jak zwykle przyciągnęła tłumy mieszkańców powiatu tureckiego. Pojawili się nie tylko ci, którzy z siatkami pełnymi drzewek, kwiatów i sadzonek opuszczali skąpane w deszczu Kaczki Średnie. Swoje sektory mieli także wikliniarze, producenci wyrobów pszczelarskich, czy  maszyn rolniczych. Na wystawie prezentowali się strażacy z KP PSP Turek, policjanci KPP w Turku, PSSE w Turku, a słodkościami częstował Caritas.  Na nudę narzekać nie mogli również najmłodsi. Dla nich przygotowano zajęcia plastyczne, nie zabrakło także dmuchanych zjeżdżalni i karuzeli.

Kogo skusiła majówka, a kogo onieśmieliła?

W tym roku na imprezę ściągnęli nawet politycy z pierwszych stron gazet i szklanego ekranu. Leszek Miller rano jeszcze ściskał ręce i podpisywał książkę na targowisku na Foluszu, a już przed południem był na majówce. Tutaj także nie zabrakło chętnych aby choć na chwilę zatrzymać się i porozmawiać z kandydatem do PE. A on wpisując się w temat wystawy ogrodniczej miał dla każdego sadzonkę tulipana. Próżno za to było szukać gospodarza powiatu tureckiego Dariusza Kałużnego, czy też innego kandydata w majowych wyborach Ryszarda Bartosika. Czy to kiepska pogoda, czy też osoba byłego premiera onieśmieliła tychże polityków do tego stopnia, że nie pojawili się na majówce? Trudno orzec. A może dekoracja sceny– wykrzyknik, symbol strajku nauczycieli – nie przypadł im do gustu?

Majówka ze smakiem

Majówka w Kaczkach Średnich gromadzi nie tylko miłośników ogrodnictwa, ale i smaków oraz aromatów dań przygotowanych według przekazywanych z pokolenia na pokolenie babcinych przepisów. Nic w tym dziwnego. Wszyscy lubią dobrze zjeść, a w szczególności Polacy. Także i w tym roku nie zabrakło sprawdzonych przepisów i popisów umiejętności sztuki kulinarnej.

Do kuchennego pojedynku „Gotować każdy może” przystąpili jako pierwsi dyrektor ZSR w Kaczkach Średnich Krzysztof Świerk oraz Dariusz Statucki. Przygotowali oni “Rosół rybny po kaczkowsku”, “Kaszotto a’la Statucki”, a uwieńczeniem dań, których nie powstydziłaby się Magda Gessler był “Świerkowy koktajl”.

Nie mniej apetyczne dania przygotowali przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński oraz radny Andrzej Fryt. Swój talent kulinarny ujawnili przygotowując spaghetti z mięsem, podanym w sosie z pomidorów z dodatkiem bazylii, papryki, czosnku oraz cebuli.

Jednak to ostatni zespół i jego dania podbiły podniebienia uczestników imprezy. Ciasto nadziewane trzema rodzajami sera, krem pomidorowy z gruszkami oraz sałata z pomarańczy i rukoli wyszły spod rąk prezes Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz Tu” w Turku Magdaleny Ciołek i Arlety Jakubowskiej.

Ach ta karkówka i magiczny sos

III Kulinaria Powiatu Tureckiego nie mogłyby się obejść bez konkursu gmin. Czegóż to nie można było spróbować na stoiskach kół gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeń? Przygotowały one wyborne potrawy, które kusiły nie tylko zapachem, smakiem, ale i wyglądem. Na stołach pojawiły się pierogi z pokrzywą oraz z mięsem, kaczka z nadzieniem, ziemniaki w mundurkach z gziką oraz z siadłym mlekiem, boczek na pajdzie chleba, biały barszczyk z tłuczonymi ziemniakami, królik, czy karkówka w magicznym sosie. Dla łasuchów nie zabrakło rogalików, pączków, szarlotki i sernika z musem z dyni.

Tutaj uznanie jury, – które bądźmy szczerzy nie miało łatwego zadania – uzyskał deser w wykonaniu Stowarzyszenia Folwarczanie z gminy Malanów. Wśród wyróżnionych i nagrodzonych potraw tradycyjnych pierwsze miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Potworowa. Drugie miejsce zajęło Stowarzyszenie Rozwoju KGW i Sołectwo Tokary, trzecie natomiast Zespół Razem z Brudzewa.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.