OTOP Turek. Krzyżówka (Anas platyrhynchos) – najliczniejsza polska kaczka

Krzyżówka - kaczka ekspresowa

Kaczka krzyżówka swoją polską nazwę otrzymała dzięki zadziwiającej zdolności krzyżowania się z innymi gatunkami kaczek; np. krzyżówka krzyżówki z gęsią domową nazywa się “sołtys”.

Samiec krzyżówki w szacie godowej ma głowę o charakterystycznym zielonkawym kolorze. Dziób pomarańczowy, nogi również. W przypadku samic ubarwienie jest całkowicie inne i mniej kontrastowe. Kaczory podczas toków starają się zaimponować samicom. Poprzez przyjęcie dumnej pozy z wysoko uniesioną głową i uniesionym kuprem prezentują, obserwującym ich samicom, wygięte czarne pióra na ogonie. Kiedy samica wybierze już interesującego ją samca, ten przypieczętowuje jej wybór poprzez dumną prezentację niebieskich piór na skrzydłach. Co ciekawe, kaczory tracą zainteresowanie samicą kiedy ze złożonych jaj wyklują się pisklęta. Tracą swoje kontrastowe ubarwienie i wyglądem zaczynają przypominać samicę. Wychowanie młodych zatem jest zadaniem wyłącznie samicy.

Gniazda buduje przede wszystkim w trawie. Z uwagi na grożące jej niebezpieczeństwa, nierzadko decyduje się na zakładanie gniazd na niewielkich drzewach. Ciekawostką jest długowieczność tych ptaków. Najstarsze krzyżówki, których wiek został oficjalnie potwierdzony, miały 29 lat.

Krzyżówka na jej nieszczęście znajduje się na polskiej liście 13 ptaków łownych

Polowania na kaczki krzyżówki są możliwe w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Jest zasadniczo roślinożerna. Najczęściej odcedza z wody zawiesinę organiczną (pomaga jej przy tym silny język działający jak pompa oraz drobne ząbkowanie na brzegach dzioba pełniące funkcję filtrującą). Kaczka krzyżówka nie nurkuje. Podczas żerowania zanurza w wodzie przednią część ciała, przez co nad wodę wystaje tylko w komiczny sposób uniesiony kuper ptaka. Krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy wytwarzający oleistą substancję, którą ptaki rozprowadzają po całym ciele za pomocą dzioba. Dzięki temu ich pióra stają się wodoodporne.

A dzięki specjalnemu mechanizmowi związanemu z budową układu krwionośnego nogi krzyżówki mają temperaturę niższą od wnętrza ciała nawet o 30 stopni – dzięki czemu kaczki wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie.

Z okazji nadchodzących Świąt w tym trudnym czasie życzymy naszym czytelnikom częstszych kontaktów z naturą oraz jak najwięcej skrzydlatych gości, limity nie obowiązują 🙂

Krzyżówka - kaczka ekspresowa (ulotka)

W artykule wykorzystano materiały ze strony: przygodyprzyrody.pl/, Wikipedia, materiały ze strony OTOP

Tagi: ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.