Piekary. Andrzej Rutka dobrze zasłużony dla gminy Dobra

Piekary. Tytuł Bebe Meritus dla Andrzeja Rutka

W każdej społeczności lokalnej znajdą się ludzie, którzy swoim życiem i postawą zasługują na docenienie. “Bene meritus” to w dosłownym tłumaczeniu “dobrze zasłużony”. Tą najwyższą godnością gminy Dobra uhonorowano społecznika, mieszkańca Piekar Andrzeja Rutkę podczas czwartkowych obchodów 100-lecia ochotniczej straży pożarnej.

Andrzej Rutka, 15 sierpnia dołączył do wielkich nazwisk mieszkańców gminy Dobra, którzy zostali uhonorowani tym tytułem. Na wniosek Stowarzyszenia Ziemi Dobrskiej kapituła w lipcu br. jednogłośnie w uznaniu zasług nadała mu pośmiertnie godność “Bene meritus”, uważając, że Andrzej Rutka w sposób znaczny wpisał się w historię Piekar, okolicznych miejscowości i gminy Dobra. Dziś potrzeba nam takich ludzi nie bojących się podejmowania wyzwań i nie bojących się realizacji tych wyzwań dla dobra całej społeczności. – mówił burmistrz Tadeusz Gebler gratulując potomkom nagrodzonego.

Osoba byłego posła II kadencji, społecznika mało jest znana wśród lokalnej społeczności. Wiedzę na jego temat przybliżyła prawnuczka odznaczonego Anna Madaj.

Andrzej Rutka urodził się 13 listopada 1881 roku w Piekarach jako najmłodsze dziecko państwa Rutków. Jego ojciec był robotnikiem rolnym. Przy starszym rodzeństwie nauczył się czytać i pisać. Do szkoły w Skęczniewie chodził pięć lat. Po jej ukończeniu został wysłany przez nauczyciela Ignacego Musialika na egzamin szkoły powszechnej, który zdał bardzo dobrze. Osiągnąwszy pełnoletniość, został w 1903 roku powołany do carskiej armii. Dosłużył się stopnia feldfebla (sierżanta). W kwietniu 1907 roku przeszedł do cywila. Po powrocie, przejął ojcowskie gospodarstwo. Ożenił się z Józefą, córką Jakuba Miłosza z Łęgu Piekarskiego. Żona powiła mu dziewięcioro dzieci. W 1907 roku Andrzej Rutka został członkiem Kółka Rolniczego. Rok później został delegatem na Zjazd Delegatów Stowarzyszeń Spożywców.

Społecznik i poseł II kadencji

Był współorganizatorem Stowarzyszenia Spożywców ,,Praca’’. W 1909 roku wybrano go na gminnego pełnomocnika, a następnie członka Gminnej Kasy Pożyczkowej. Rok później został sekretarzem Zarządu Kółka Rolniczego oraz został wybrany do komitetu budowy szkoły w Skęczniewie. Podczas I wojny światowej (w latach 1915-1917) był członkiem, a następnie skarbnikiem Komitetu Żywnościowego Gminy Piekary. W 1917 roku założył w Piekarach Bibliotekę Publiczną, którą przez kilka lat kierował. Już w wolnej Polsce, wybrany został w 1919 roku na zebraniu wiejskim, do Rady Gminy Piekary. W tym samym roku, gminni radni wydelegowali go do Sejmiku Powiatowego. W 1920 roku został powołany do Komisji Ograniczania Napojów Alkoholowych, a w 1922 roku Kurator Okręgu Szkolnego Łódzkiego, poprosił go o przyjęcie członkostwa Rady Opiekuńczej bursy przy Preparandzie Nauczycielskiej w Uniejowie. Następnie mianowano go na członka Dozoru Szkolnego gminy Piekary. Pełnił tę funkcję przez piętnaście lat. W 1925 roku, utworzono z jego inicjatywy Towarzystwo Biblioteki Powszechnej im. Henryka Sienkiewicza w Skęczniewie, którego został prezesem. Stowarzyszenie to zajęło się utrzymaniem biblioteki. W 1928 roku został prezesem Kółka Rolniczego W tym samym roku odznaczony został przez Radę Ministrów Krzyżem Zasługi za pracę oświatową i społeczną. Po rozwiązaniu Sejmu w 1930 roku został wybrany posłem na Sejm II RP z okręgu kaliskiego, z listy Stronnictwa Narodowego. W latach 1938-1939 był członkiem Rady Powiatowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych. Po wkroczeniu do Polski w 1939 roku armii Niemieckiej został 6 kwietnia 1940 roku wywłaszczony z gospodarstwa. Córki Janina i Józefa wywiezione zostały na roboty do Prus. On z żoną i pozostałymi pięcioma córkami tułał się po rodzinie i znajomych. Zmarł w 1942 roku. Spoczywa na cmentarzu w Skęczniewie.

Podczas uroczystości listy gratulacyjne zostały złożone na ręce najbliższej rodziny, wnuków odznaczonego Anny Walczak i Stanisława Tomczyka.


Tagi: , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.