Powstaną kolejne jadłodzielnie w Wielkopolsce

Jadłodzielnia Szamotuły

Samorząd Województwa Wielkopolskiego kontynuuje realizację „Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”. W ramach 2 edycji konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” powstanie 14 nowych miejsc wymiany żywności w naszym województwie. Wsparcie, które trafi do gmin na realizację poszczególnych projektów wynosi 291 tys. zł.

W czwartek, 7 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie umów na dofinansowanie w ramach 2 edycji konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie”. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski podpisał umowy z włodarzami gmin, które uzyskały dotację na postawienie jadłodzielni. Samorządowy program ma na celu wsparcie inicjatyw mieszkańców województwa wielkopolskiego na rzecz ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce oraz wzrostu świadomości konsumentów na temat racjonalnego robienia zakupów.

Problem marnotrawienia żywności to jedna z ważniejszych kwestii jaką konsumenci swoimi świadomymi wyborami oraz zachowaniami mogą w krótkim czasie zmienić dla dobra całego społeczeństwa i gospodarki. Druga edycja konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” umożliwia stworzenie kolejnych miejsc wymiany żywności dla lokalnych społeczności. Samorządy lokalne realizując projekty w ramach programu robią pierwszy krok do wzrostu świadomości mieszkańców, racjonalnego kupowania oraz ograniczenia marnowania nadwyżek żywności będących w gospodarstwach domowych. Dzięki tworzeniu jadłodzielni zbudowana zostaje infrastruktura umożliwiające wymianę produktów spożywczych pomiędzy mieszkańcami. W ramach programu w 2022 roku powstanie 14 nowych jadłodzielni w Wielkopolsce.
– mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski

Dofinansowanie uzyskało 14 projektów. Jadłodzielnie powstaną m.in. w: Wągrowcu, Kępnie, Dopiewie, Obornikach, Rawiczu, Słupcy, Rogoźnie, Zdunach oraz po dwie w Swarzędza, Szamotułach i w Lesznie. Łącznie z budżetu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektów przekazano 291 tys. zł.

Samorządy lokalne angażując się w realizację projektów ograniczających marnowanie żywności są pierwszym ogniwem w łańcuchu odwrócenia występowania tego niechcianego zjawiska już wśród małych społeczności oraz edukacji najmłodszych. Inicjatywa samorządu województwa dociera do coraz większej liczby mieszkańców. W ramach obu edycji programu w terenie naszego województwa będzie funkcjonowało już 20 jednodzielni.


Tagi: , , ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.