Szkolne Koła PCK w Słodkowie i Cisewie dla Wiktora Bergandego

Słodków. Podaruj oddech Wiktorowi

W marcu z inicjatywy Szkolnego Koła PCK w Słodkowie i Cisewie odbyła się wyjątkowa akcja „Podarujmy Wiktorowi  oddech”. Wiktor Bergandy – ma 8 lat. Urodził się z Zespołem Ośrodkowej Hiperwentylacji, (CCHS, klątwa Ondyny). Jest to genetycznie uwarunkowana, rzadka choroba, na którą na całym świecie cierpi kilkaset osób. Polega na błędnym funkcjonowaniu autonomicznej kontroli oddychania, co może być przyczyną bezdechu śródsennego, czyli zaprzestania oddychania w czasie snu. Oprócz lekarstw, wymaga dożywotniego wspomagania wentylacji podczas snu, a czasem w ciągu dnia, oraz stałej opieki lekarskiej. Wiktor ma także chore serduszko i wszczepiony stymulator serca. Wymaga stałych zabiegów przez całą dobę, a postępowanie polega na systematycznym odsysaniu i obserwacji samopoczucia. Istnieje możliwość, aby Wiktor żył bez respiratora. Umożliwiłaby to skomplikowana operacja wszczepienia stymulatora przepony, która jest bardzo kosztowna i niestety nierefundowana (ok. 400 000 zł). Jest to kwota nieosiągalna dla rodziny Wiktora.

Wolontariusze przez 2 tygodnie organizowali w szkołach pomoc w różnych formach: sprzedając ciasta, naleśniki, popcorn, tosty, cegiełki, organizując dyskoteki. Odzew całej społeczności był niesamowity. Wspólnymi siłami udało się zebrać 5603 zł.

Dnia 22 marca odbyło się uroczyste podsumowanie akcji oraz wręczenie zebranych funduszy na operację. Dla chłopca przygotowano niespodziankę przedstawienie w wykonaniu uczennic z klasy III d gimnazjum pt.”Czerwony Kapturek”. Do szkoły przybył Wiktor wraz z rodzicami. W wydarzeniu udział wzięły również dyrektor Iwona Chrzęściewska z Cisewa, w-ce dyrektor Joanna Sobczak ze Słodkowa oraz przedszkolaki z obu szkół wraz z nauczycielkami.

W imieniu Wiktora Bergandy i jego rodziców dziękujemy

Uczniom za to, że z takim poświęceniem wsparli akcję. Rodzicom, nauczycielom, całej społeczności szkolnej za włączenie się w akcję zbierania funduszy, koniecznych do przeprowadzenia operacji Wiktora.

Swoją postawą i zaangażowaniem udowodniliście, że nie jest nam obojętny los drugiego człowieka i potraficie się dzielić.

Na twarzy Wiktora, który nas odwiedził pojawił się uśmiech i nadzieja, że kiedyś będzie mógł żyć bez respiratora.

Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Za pomoc i życzliwość

DZIĘKUJEMY!

Inicjatorkami całego wydarzenia były Joanna Popardowska i Ewa Czerniejewska opiekunki Szkolnego Koła PCK. Scenariusz i inscenizację bajki „Czerwony Kapturek” opracowały natomiast Ewa Budka i Barbara Mrugas. Nad oprawą plastyczną czuwała Katarzyna Statucka.

materiał nadesłany


Tagi: , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.