Turek. Co z budżetem obywatelskim?

Budżet obywatelski Turek (2017)

Co z budżetem obywatelskim? To pytanie, które zadaje coraz więcej czytelników naszego portalu. W ubiegłym roku, na marcowej sesji radni przegłosowali zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego BO. Do tej chwili o nim cisza. Czy Turek będzie jednym z miast, gdzie wycofano się z procedury, która w skali kraju nadal zyskuje na popularności. 

Budżet obywatelski, który był zaledwie dwie edycje tkwi w “zawieszeniu”. Zasady i tryb jego realizacji na rok 2020 nie został uchwalony. Niemal rok temu argumentowano zdjęcie punktu z obrad sesji sprzeciwem wojewody wobec regulaminu. Co ciekawe nie TBO, ale Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wojewoda zakwestionował wtedy przepis mówiący, iż w głosowaniu mogą wziąć udział mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Podobny zapis został umieszczony w turkowskim regulaminie. Za wykreśleniem budżetu obywatelskiego głosowali radni Ziemi Turkowskiej oraz Paweł Kwiatkowski. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Henryk Kacprzak.

Czytaj również artykuł: Budżet obywatelski zlikwidowany czy tylko odroczony na rok?

Turek-miasto, które wycofało się z budżetu obywatelskiego? 

W Koninie mimo sprzeciwu wojewody BO został uchwalony i zrealizowany. W Turku o budżecie partycypacyjnym jednak cisza, jak makiem zasiał. Co do zasady jest, że to mieszkańcy miasta poprzez głosowanie decydują na co chcą przeznaczyć określoną kwotę. W Turku było to 500 tys. zł. Dzięki ich głosom zrealizowano m.in. takie projekty jak:

  • zakup specjalistycznego sprzętu w celu ratowania noworodków,
  • zakup koszy na psie odchody,
  • siłownia przy stadionie 1000-lecia,
  • modernizacja placu zabaw oraz renowacja placu zabaw na pl. Zawiszy,
  • zamkowy plac zabaw „Podgrodzie” przy parku im. Ż. Składkowskiej,
  • wyłożenie kostką brukową osiedlowych ciągów komunikacyjnych w rejonie ul. Armii Krajowej i Smorawińskiego,
  • budowa placu zabaw przy ul. Dworcowej.

Co dalej z BO w Turku? Czy brak działań ze strony burmistrza i rady oznacza, że miasto definitywnie wycofało się z niego? Odebrano turkowianinom możliwość rzeczywistego wpływu na współdecydowanie o wydatkach publicznych? To pytania, na które miejmy nadzieję otrzymamy odpowiedź. Oby nie była ona tylko taka, że w obecnych czasach samorządy muszą zaciskać pasa.


Tagi:

« Luty 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.