Turek. Kawasaki postawi elektrownię gazową. Inwestycja warta miliard [wideo]

Tomasz Nowak, Piotr Piela, Romuald Antosik

Czwartkowa sesja rady miasta przejdzie do historii. Japoński potentat, firma Kawasaki Heavy Industries postawi elektrownię gazową w Turku na terenie Turkowskiej Strefy Inwestycyjnej. Radni wyrazili zgodę na wydzierżawienie inwestorowi 7-hektarowej działki w trybie bezprzetargowym.

Drugi co do wielkości koncern przemysłowy Japonii, Kawasaki Heavy Industries postawi elektrownię gazową w Turku z użyciem najnowocześniejszej technologii. Będzie to inwestycja w pełni bezpieczna dla ludzi i środowiska. Firma Piela Business Engineering – Piela Sp. z o.o. Sp. Kom. wraz z inwestorem japońskim zadeklarowała chęć realizacji przedsięwzięcia na obszarze ponad 7 hektarów. W tym celu powołana zostanie spółka celowa. Inwestor jest zainteresowany dzierżawą terenu w Turkowskiej Strefie Inwestycyjnej na okres 30 lat. Moc elektrowni gazowej będzie wynosić kilkaset MW. Docelowo może to być nawet 600 MW. Koszt inwestycji przekroczy prawdopodobnie miliard złotych.

Ma to  być pierwszy tego rodzaju projekt nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dla koncernu Kawasaki będzie to przyczółek do ekspansji na Starym Kontynencie.

Poseł Tomasz Nowak ojcem chrzestnym elektrowni gazowej w Turku

Jak skrzyżowały się drogi miasta Turek i koncernu Kawasaki? Piotr Piela na wstępie podkreślił szczególne zasługi posła Tomasz Nowaka (PO). Poseł zainteresował się projektem, a inwestora zainteresował miastem Turek.

Do rozmów doproszony został także burmistrz Romuald Antosik. Wysokim profesjonalizmem wykazały się służby miejskie, co także zauważył Piotr Piela. Sam burmistrz również zdał egzamin, co w niedalekiej przyszłości skutkować może zainwestowaniem w Turku miliarda złotych. Tak wielka inwestycja przyciągnie zapewne także innych inwestorów.

Chciałem bardzo podziękować panu posłowi Nowakowi. Jest w dużym stopniu twórcą tego spotkania. Zainteresował się naszym projektem, a nas zainteresował miastem Turek. Bardzo dziękuję panu burmistrzowi i całemu zespołowi, przede wszystkim za cierpliwość – mówił Piotr Piela.

Zasługi posła Nowaka podkreślał także burmistrz Romuald Antosik oraz radny Marcin Derucki. Wszystkim, którzy brali udział w negocjacjach należą się słowa uznania, także za to, że dotrzymali dyskrecji, na co zwracali uwagę Japończycy.

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na wydzierżawienie inwestorowi 7-hektarowej działki w trybie bezprzetargowym. Budowa może ruszyć w 2021 roku. W Japonii tego rodzaju elektrownię stawia się w 9 miesięcy. Z uwagi na to, że w Polsce ta technologia nie jest znana budowa może potrwać 24 miesięcy. Inwestycja koncernu Kawasaki wpisuje się w projekt Wielkopolskiej Doliny Energii, tworzony z inicjatywy marszałka województwa wielkopolskiego.


Tagi: , , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.