Turek. Poezja opanowała miasto

Poetycki Turek” to jeden z projektów animacyjno-edukacyjnych, który udało się zrealizować Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku wraz z partnerami w ramach Zadania „Działajmy razem – wielkie rzeczy w naszym mieście”, na które instytucja otrzymała wysokie dofinansowanie z BLISKO. Powstała, między innymi, mobilna gra miejska oraz film, w którym turkowska młodzież przeprowadziła rozmowy z lokalnymi poetami. Projekt został podsumowany podczas uroczystej Gali, której gwiazdą była Laura Łącz.

Jednym z ważniejszym elementów projektu „Poetycki Turek” była mobilna gra miejska „Tajemnica zaginionych wersetów”, której premierowa rozgrywka odbyła się 29 października. Stworzona rozgrywka to efekt wielogodzinnych szkoleń i partnerskiej współpracy pomiędzy turkowską biblioteką a zaprzyjaźnionymi jednostkami miejskimi i stowarzyszeniem Przystań. W grze nie zabrakło zagadek, a każdy z uczestników mógł wcielić się w rolę bohatera ratującego miasto. Przemieszczając się pomiędzy punktami ulokowanymi na mapie, przemierzając ulice i docierając do różnych zakamarków, osoby biorące udział w grze, rozwiązywały przygotowane dla nich zadania, dotyczące lokalnego ruchu poetyckiego.

Dla uczniów oraz mieszkańców

Premiera „Tajemnicy zaginionych wersetów” podzielona została na dwie części. Jako pierwsi z poetyckimi zadaniami zmierzyli się uczniowie turkowskich podstawówek, następnie w rozgrywce wzięli udział wszyscy chętni mieszkańcy. Na najlepsze drużyny czekały bardzo atrakcyjne nagrody.

”Poetycki Turek. Rozmowy z poetami”

Obok zaprojektowanej gry, na uwagę zasługuje także, nagrany w działającym przy Stowarzyszeniu Przystań STUDIO 13, film ”Poetycki Turek. Rozmowy z poetami”, w którym turkowska młodzież przepytywała lokalnych poetów. Do poetyckich rozmów zaproszeni zostali Lech Lament, Jadwiga Mariola Jankowska, Ela Galoch oraz Anna Pękacz. Wywiady przeprowadzili Zofia Ostrowska i Lena Gradzik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku. Ze Szkoły Podstawowej nr 4 były to Alicja Cytrowska i Katarzyna Rosiak. Z kolei Szkołę Podstawową nr 5 reprezentowali Amelia Glapa i Bartosz Waberski.

Laura Łącz na zakończenie projektu

Projekt został podsumowany podczas uroczystej Gali w Miejskim Domu Kultury w Turku. Osoby zgromadzone na widowni mogły jako pierwsze zobaczyć zrealizowany film. Ponadto wziąć udział w nastrojowym koncercie poetyckim w wykonaniu niezwykle utalentowanej młodzieży ze Stowarzyszenia Przystań – Niny Kostrzewy, Mateusza Maćczaka i Hanny Harasnej. Tuż po młodych artystach w poetyckim recitalu wystąpiła Laura Łącz. Podczas wydarzenia wręczone zostały także nagrody dla zwycięskich drużyn mobilnej gry miejskiej „Tajemnica zaognionych wersetów”.

„Poetycki Turek” mógł powstać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.


Tagi: ,

« grudzień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
niedz. 12

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.