Turek. Udana zbiórka krwi w Światowy Dzień Krwiodawcy

Światowy Dzień Krwiodawcy. Kolejny raz w tym roku SHDK RP Klub HDK im. Kard. S. Wyszyńskiego przy parafii św. Barbary w Turku  zorganizował akcję zbiórki krwi. Cennym darem podzieliło się ponad 40 osób. “Cieszymy się, że tak duża liczba osób zdecydowała się szczególnie dzisiaj, w Światowym Dniu Krwiodawcy oddać krew” – podkreślają organizatorzy zbiórki.

Od godziny 8.00 do 11.00 można było przyjść na krytą pływalnię OSIR w Turku, aby oddać krew. Chętnych nie brakowało. Do dyspozycji przygotowano 4 stanowiska. Akcja odbywała się w reżimie sanitarnym i pod opieką personelu medycznego z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Podczas akcji udało się zebrać blisko 19 litrów tego cennego daru.

Dzięki uprzejmości Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 2 w Turku tego dnia dawcy mogli zregenerować siły przy poczęstunku z grilla. A uczniowie z sąsiadującej z basenem podstawówki cieszyli się z nagród uzyskanych w konkursie plastycznym.

Konkurs, losowanie i nagrody

W Światowy Dzień Krwiodawcy samorząd zaprosił uczniów SP 4 w Turku do udziału w konkursie plastycznym. Głównym celem konkursu było promowanie honorowego krwiodawstwa wśród dzieci i młodzieży, którzy w przyszłości mogą zasilić szeregi dawców. Wspaniałe prace stworzone przez uczniów klas I-VII można było podziwiać podczas akcji. Spośród wszystkich prac wybrano te najciekawsze. Ich autorów obdarowano nagrodami ufundowanymi przez Hurtownię Zabawek AWZ Turek oraz zakupionymi ze środków Miasta Turek.

Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą podnieść świadomość i wzbogacić dziecięcą wiedzę o powadze problematyki związanej z honorowym oddawaniem krwi dla potrzebujących – zaznacza Samorząd, który od tego roku ściśle współpracuje z Klubem przy organizacji zbiórek krwi.

Ponadto z pośród wszystkich oddających tego dnia krew wylosowano 10 szczęśliwców, którzy otrzymali karnety na basen bądź do groty solnej przekazane przez OSIR Turek.

Honorowi dawcy odebrali odznaczenia

W poniedziałkowe przedpołudnie, w święto wszystkich krwiodawców w Urzędzie Miejskim w Turku odbyła się uroczystość wręczenia odznak nadanych Polski Czerwony Krzyż, Ministra Zdrowia oraz Kapituły Policyjnego Klubu HDK w Gdyni.Uhonorowanych zostało 13 dawców, którzy z rąk Burmistrza Miasta Turku Romualda Antosika, Krajowego Koordynatora ds. Krwiodawstwa przy Zarządzie Głównym NSZZ Policjantów oraz Prezesa Klubu HDK Służb Mundurowych Powiatu Puckiego przy Puckim Hospicjum św. Ojca Pio Karola Ponschke i Dyrektora OSiR w Turku Krzysztofa Kolendy odebrali odznaki i legitymacje.

  • Zaszczytne wyróżnienie Honorowy Dawca Krwi III stopnia otrzymali: Jakub Białek, Łukasz Kłodawski, Daria Pacześna oraz Daniel Polus.
  • Osobą, która może się pochwalić oddaniem 18 litrów krwi jest Tomasz Rybicki, otrzymał on odznaczenie Honorowy Dawca Krwi I stopnia.
  • Odznaka Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu z legitymacją przysługuje po oddaniu, co najmniej 20 litrów krwi pełnej. – Uhonorowanych w ten sposób zostało 4 krwiodawców: Krzysztof Dobrosiński, Paweł Mejsner, Przemysław Paszewski, Roman Sompolski.
  • Dodatkowo srebrną odznakę Zasłużony do krwiodawstwa w Policji odebrała Lidia Patrzykąt, a brązowe Przemysław Filipiak, Joanna Piekarczyk oraz Mirosław Piekarczyk.

Wyrazy uznania do odznaczonych skierował Burmistrz Miasta Turku Romuald Antosik

– …składam wszystkim krwiodawcom serdeczne podziękowania za wspomniały i szlachetny dar, który przekazujecie, by ratować zdrowie i życie drugiego człowieka. (…) Z całego serca życzę Wam, aby ten szlachetny cel niesienia pomocy oraz wrażliwość na potrzeby innych, były Waszym drogowskazem i stanowiły przykład do naśladowania.

Dla wszystkich odznaczonych przygotowano upominki ufundowane przez PGKiM Turek oraz RCKiK w Kaliszu.

Jesteśmy serdecznie wdzięczni naszym partnerom i fundatorom za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Dzięki nim był to dla nasz wszystkich niezapomniany dzień – podkreśla Lidia Patrzykąt prezes Klubu krwiodawców.


Tagi: , , , , ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.