Węza pszczela o wartości 2 mln zł trafi do wielkopolskich pasiek

węza pszczela

Samorząd Województwa Wielkopolskiego po raz trzeci zatwierdził wsparcie dla sektora pszczelarskiego. Wsparcie w wysokości 2 mln zł umożliwi zakup kolejnych ton węzy pszczelej, która poprawi warunki fitosanitarne pszczół. Węza pszczela w czasie trwania dwóch wcześniejszych edycji trafiła do ponad  242 tys. pni pszczelich.

Samorządowy Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej będzie realizowany na terenie Wielkopolski. Umożliwia pszczelarzom prowadzącym pasieki na terenie Wielkopolski pozyskanie nowej spełniającej parametry węzy.

Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Na nim pszczoły budują swój plaster miodu.

Po co komu węza pszczela?

Węza pszczela umożliwia pszczołom tworzenie plastrów o regularnym kształcie i określonej wielkości komórek. Ponadto plaster miodu buduje się szybciej. Wytwarzanie węzy może odbywać się na skalę przemysłową lub samodzielne przez pszczelarzy. W produkcji miodu węza jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ula, dlatego tak ważne jest, by spełniała ona wysokie normy jakości oraz umożliwiała pszczołom pozyskiwanie wysokiej jakości miodu.

Program poprawy warunków bytowania pszczół trafia do coraz większej ilości pszczelarzy i uli. Obserwujemy rosnące zainteresowanie programem przez  producentów miodu. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy dać możliwość pozyskania nowej węzy pszczelej. Corocznie na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 2 mln zł i ta kwota została w pełni wykorzystana. Ogromny wpływ pszczół na sektor rolniczy oraz pozostałe gałęzie gospodarki wymaga dostrzeżenia ciężkiej pracy owadów oraz stworzenia im warunków do rozwoju. – powiedział Krzysztof Grabowski – wicemarszałek województwa wielkopolskiego

Programy wsparcia wielkopolskich pszczelarzy cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W ciągu dwóch lat przekazano blisko 94 tony nowej węzy. Trafiła ona do blisko 9,5 tys. pszczelarzy, którzy wymienili ją w 242 tys. pniach pszczelich.

Ponadto samorządy z terenu Wielkopolski mogą pozyskać dofinansowanie na zakup sadzonek drzew miododajnych. To już jest po raz trzeci organizowana taka akcja. Łączna kwota przeznaczona na zakup sadzonek  drzew miododajnych to 1,1 mln złotych.


Tagi: , ,

« Wrzesień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.