Brudzew. Z bólem zainwestowane 120 tys. zł

Brudzew. Sesja rady gminy

120 tys. zł tyle brudzewscy radni zdecydowali się przekazać, czy też jak raczył podkreślać Cezary Krasowski zainwestować w budynek po SP w Krwonach. Jednak nie przyszło im to łatwo. W bólach i po długiej dyskusji postanowiono wydatkować z budżetu gminy sumę na miejsce, którym dysponuje obecnie przez najbliższe 25 lat Lokalna Grupa Działania T.U.R. 

Na środowej sesji Rady Gminy Brudzew jeden z zapisów w uchwale dotyczącej zmiany budżetu stał się źródłem komentarzy, pytań i polemiki. W dokumencie, bowiem znalazła się kwota 120 tys. zł z przeznaczeniem na przebudowę instalacji centralnego ogrzewania w budynku w Krwonach. Budynek po byłej szkole podstawowej, co prawda jest własnością gminy, ale wydzierżawiony został na ćwierć wieku stowarzyszeniu LGD, w obrębie którego działa m.in. Fundacja Ze Smakiem. Swoje wątpliwości co do tej inwestycji wyraziło na wczorajszej sesji kilkoro radnych.

Czy mogę się dokładnie dowiedzieć, kiedy była zawarta umowa najmu? Z tego, co prezes LGD Magdalena Ciołek powiedziała to przekazanie budynku nastąpiło w styczniu tego roku. Co dziwi, odebranie budynku nastąpiło z takim zastrzeżeniem, że nie jest odebrana ta instalacja i piec, który jak się dowiadujemy jest uszkodzony. Dlaczego tak wyszło? Kwota, która jest przeznaczona nie jest kwotą małą. Myślę, że potrzeby w samej miejscowości Krwony, czy w ogóle poszczególnych miejscowościach są duże. Czy nie można było uniknąć wydawania tych pieniędzy, bo od momentu podpisania wynajmu do momentu odbioru budynku jest około 2 lata? – dopytywał się Tomasz Kiciński 

Dodatkowo radny chciał wiedzieć, jakie zapisy zawiera umowa najmu, a dokładnie po czyjej stronie będą koszty utrzymania budynku i jakie korzyści będzie z tego miała gmina?

Zwracam się do radnych, którzy byli radnymi w poprzedniej kadencji. Podejmowaliście uchwałę odnośnie wyrażenia zgody na wynajęcie na okres 25 lat i wówczas był przedstawiany również wzór umowy. Żeśmy nad tą umową dyskutowali. Jest wgląd do tej umowy. O ile pamiętam jest zapis w tej umowie, że ją podpisujemy, ale przekazanie budynku nastąpi w momencie, przystąpienia do robót – przypomniał wójt Cezary Krasowski.

Wyjaśnił, że dwa lata temu został złożony wniosek na pozyskanie dofinansowania na inkubator kuchenny i na pozostałe przedsięwzięcia, które będą realizowane. Niestety nastąpiły pewne komplikacje. Urząd Marszałkowski w Poznaniu nie uwzględnił kwoty 130 tys. zł na remont pomieszczeń po byłych mieszkaniach nauczycielskich. Wówczas wniosek został wycofany, żeby nie stracić tych pieniędzy i ponownie został złożony. Spowodowało to opóźnienie z przekazaniem budynku na około 2 lata. Zaznaczył, że inkubator kuchenny będzie to inwestycja o wartości 500 tys. zł. plus dodatkowe projekty. LGD ma zainwestować łącznie około 1 mln zł.

Każda gmina chciałaby mieć u siebie siedzibę Lokalnej Grupy Działania, Fundacji Ze Smakiem, Spółdzielni Socjalnej Powrócisz Tu. Trzy instytucje będą miały siedzibę na terenie gminy Brudzew. Jest to w pewnym sensie prestiż dla miejscowości. Każdy wójt, burmistrz starał się, aby ta siedziba była na terenie ich gminy. Każdy ma u siebie jakiś pustostan po szkole podstawowej, czy jakiś inny budynek. Udało nam się przekonać wójtów, burmistrzów i członków LGD, że ta inwestycja powinna być realizowana w gminie Brudzew. Jak powiedziała prezes tu będzie miejsce dla stowarzyszeń działających w obszarze LGD – bronił przedsięwzięcia włodarz gminy.

Fundacja Ze Smakiem pozostawia pewien niesmak

Radny Kiciński nie był jedynym, któremu nie w smak było przekazać pieniądze gminy. Fundacja ze Smakiem pozostawia pewien niesmak – mówił radny Artur Słomowski, argumentując, że pieniądze są przekazywane, gdy on sam wnioskował za postawieniem wiaty przystankowej dla dzieci.

Z kolei Krzysztof Dopierała uważał, że to prezent dany nie wiadomo w jakim celu.

Chlubny cel jest ratowanie tego budynku, bo to jest nasza historia. Tam jest praca lokalnej społeczności, ale czy za wszelką cenę…? – zastanawiał się radny dodając, że jest dużo więcej potrzeb, jak chociażby wspomniana wiata dla dzieci, czy chodnik w Krwonach. – 120 tys. zł dla mnie to jest znacząca kwota, tak sobie wydać, dla kogo? – kontynuował.

Swoje wątpliwości zgłosił również Mateusz Kaszyński dopytując się, czy inne gminy także dołażą do budynku po SP, skoro będą z niego też korzystać? Każda gmina płaci składkę na stowarzyszenie. Z tych pieniędzy składkowych też będzie realizowana inwestycja – poinformował włodarz gminy jednocześnie dodając, że trudno oczekiwać od innych gmin wydatkowania środków na budynek innej gminy.

Wartość dodana 

Cezary Krasowski wyraził nadzieję, że radni widzą iż jest to wartość dodana. Jest to budynek, który nie stoi pusty i tętni życiem. Broniąc wydatkowanej kwoty zaznaczył, że po odejściu LGD nikt nie zabierze zainwestowanych pieniędzy w budynek. – Nikomu pieniędzy nie przekazujemy, to jest nasza inwestycja, w naszą nieruchomość – podkreślał. Już teraz mieszkańcy gminy korzystają z działalności LGD. Ze stowarzyszeniem dobrej współpracy oczekuje wiceprzewodniczący rady Piotr Maciaszek licząc, że gmina Brudzew będzie priorytetem dla LGD i na niej skorzystają zarówno dzieci, jak i KGW – żeby gmina coś z tego miała- zaznaczył.

Po blisko godzinnej dyskusji i chyba wciąż nie do końca rozwianych wątpliwościach radni jednak przyjęli uchwałę zmieniającą budżet (dwunastoma głosami “za” przy dwóch “wstrzymujących się”) . Tym samym przekazując, czy też jak wolał mówić wójt inwestując 120 tys. zł w budynek w Krwonach.


Tagi: , , , , , , , , ,

« Październik 2019 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
pt 18

Kino TUR. Playmobil. Film

18 października - 21 października
pt 18

Kino TUR. (Nie)znajomi

18 października - 21 października
pt 18

Turek. Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem

18 października godz. 18:00 - 19:30
pt 18

Koncert Małgorzaty Ostrowskiej i Big Bandu Miasta Turek

18 października godz. 19:00 - 21:00
pt 25

Kino TUR. Wyprawa Magellana

25 października - 28 października
pt 25

Kino TUR. Wojna o prąd

25 października - 28 października

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.