gm. Turek. Radni zebrali się na sesji mimo pandemii

Bez sołtysów, zaproszonych gości i przy zachowaniu środków ostrożności w poniedziałek odbyła się sesja gminy Turek. Ograniczono nie tylko udział osób trzecich, odwołane zostały również komisje, a radni siedzieli w oddaleniu od siebie. Raport o sytuacji w związku z pandemią koronawirusa przedstawił wójt Karol Mikołajczyk.

Na dzisiejszą sesję stawiło się jedenastu radnych. Trwała niecałe 40 min. Korzystając, iż jest transmitowana wójt gminy podzielił się kilkoma informacjami związanymi z pandemią na terenie gminy.

Informacja z dzisiaj z sanepidu jest taka, że na terenie gminy nie ma osób chorych zarażonych. Natomiast wg informacji otrzymanej z sanepidu jedna osoba ma kwarantannę domową. Z innych nieoficjalnych źródeł wiemy że na terenie gminy objętych jest domową kwarantanną 17 osób, w 13 miejscach. Są to osoby powracające z zagranicy – informował włodarz.

Na tę chwilę żadna z tych osób nie oczekuje pomocy z GOPS. Każdego dnia funkcjonariusze policji odwiedzają osoby poddane kwarantannie i sprawdzają czy dana osoba stosuje się wytycznych i przebywa w domu. Przypomnijmy, że wraz z wprowadzeniem stanu epidemii uległy podwyższeniu kary za niestosowanie się do zaleceń kwarantanny. Nie jest to już 5000 zł a 30 000 zł.

Za każdym razem funkcjonariusz ma obowiązek zapytać taką osobę czy oczekuje pomocy od naszego GOPSu. Jeśli tak, to funkcjonariusz powiadamia o tym fakcie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jeśli decyzję o kwarantannie wydaje sanepid, to pracownik sanepidu z kolei ma obowiązek zapytać taką osobę czy potrzebuje pomocy – zaznaczył Karol Mikołajczyk.

Nie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni

Pomimo nieustannych apeli ze strony służb, nie wszyscy przebywający na kwarantannie stosują się do jej warunków.

Z informacji udzielonych przez mieszkańców wiemy, że zachowania w tej kwestii są różne. Są tacy co wracają z zagranicy i z ostrożności sami izolują się od reszty rodziny. Ale są też takie przypadki, że osoby takie mają kontakt z innymi osobami z rodziny. Sami są w kwarantannie domowej, ale osoby z rodziny poruszają się w sposób swobodny – mówił wójt.

Dlatego też apel wójta do wszystkich mieszkańców gminy – zostańmy w domu – a zwłaszcza tych, którzy wracają z zagranicy, aby zachować daleko idącą ostrożność.

Gmina przygotowana na pomoc

W gminie Turek, tak jak i w całym kraju nie odbywają się zajęcia w szkołach. Jak zapewniono jednak nauczyciele utrzymują stały kontakt z uczniami, zapewnią także obowiązek realizacji podstawy programowej. Nie wiadomo z kolei co z egzaminami ósmoklasistów oraz maturami.

Gmina jest przygotowana do udzielenia pomocy osobą starszym. Z kolei druhowie jeśli zaistnieje potrzeba, będą pomagali w dystrybucji żywności osobom poddanym kwarantannie.

Ponadto w trosce o zdrowie mieszkańców i pracowników ograniczono pracę urzędu. Zamknięta została kasa, płatności z kolei można dokonać drogą elektroniczną. Kontakt z urzędem może odbywać się telefonicznie oraz mailowo, ewentualnie w punkcie informacyjnym urzędu.


Tagi: , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.