Jeden odwiert wiosny nie czyni, ale nadzieję na sukces daje

Geotermia Turek. Podpisanie umowy z NFOŚiGW

Przykład Uniejowa działa na wyobraźnię. Sukces z jakim to miasteczko wykorzystuje wody geotermalne budzi uznanie. Wiele miejscowości chciałoby być Uniejowem. Czy Turek pójdzie jego śladem czy też bardziej skupi się na przemysłowym wykorzystaniu gorących źródeł?

Wiedza o występowaniu wód geotermalnych pod naszym miastem znana była od wielu lat. Niewiadomą były jej parametry takie jak temperatura czy skład biologiczny. Teraz nadarza się okazja o tym przekonać. Czy po erze węgla nastąpi era wód geotermalnych?

Miasto pozyskało ponad 14 mln zł na odwiert geotermalny

W czwartek, 12 lipca 2018 r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz Romuald Antosik wraz ze skarbnik Małgorzatą Dziamara podpisał umowę na dofinansowanie wykonania odwiertu geotermalnego w Turku. Ze strony Funduszu umowę podpisał zastępca prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk. Fundusz sfinansuje 100% kosztów netto, czyli 14,04 mln złotych. Miasto będzie musiało uregulować podatek VAT. Przedwczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej poświęcona głównie wprowadzeniu tej inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2032.

Odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy wykonany zostanie na terenie Turkowskiej Strefy Inwestycyjnej do głębokości ok. 2.200 metrów. Termin wykonania odwiertu zaplanowano na sierpień 2019 r. Wówczas będzie możliwość zbadania parametrów wody (temperatury, składu biologicznego, itp.), co pozwoli zaplanować dalsze sposoby jej wykorzystania.

Na dzisiaj są uzasadnione przesłanki, że planowany odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy z czasem przekształci się w odwiert eksploatacyjny. Wiązałoby to się z koniecznością wykonania drugiego odwiertu, tzw. zatłaczającego. Na razie za wcześnie jest, by mówić o źródłach jego sfinansowania.

Gorąca Wielkopolska wschodnia

Warto przypomnieć, iż w Koninie na wyspie Pociejewo kilka lat temu wykonano odwiert rozpoznawczy. Efekt okazał się zadowalający i obecnie Konin poszukuje źródeł sfinansowania drugiego odwiertu. Natomiast w maju br. z NFOŚiGW podobną umowę co Turek podpisało miasto Koło. Odwiert zostanie wykonany w Chojnach pod Kołem do głębokości 3.600 metrów. Na ten cel Koło otrzymało dotację w wysokości 22,15 mln złotych.

Ocenia się, że jeżeli wody geotermalne będą miały temperaturę ok. 120 stopni Celsjusza, to będzie możliwość ich wykorzystania do produkcji nawet energii elektrycznej. Przy niższej temperaturze wód będzie je można wykorzystywać do ogrzewania miasta. W każdym razie przemysłowe wykorzystanie takiego dobra będzie wiązało się z kosztownymi inwestycjami. Warto o tym zawczasu pomyśleć w kontekście nowej, unijnej perspektywy finansowej. Tocząca się dyskusja nad nową strategią rozwoju Wielkopolski daje możliwość zasygnalizowania tematu wykorzystania wód geotermalnych w Turku czy szerzej w całej wschodniej Wielkopolsce.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.