Kabaret na sesji. PiS zawarł deal polityczny z SLD

Radni PiS - Jerzy Pionke, Maryla Stolarek, Dariusz Jasak

W ostatnich tygodniach wiele samorządów przyjmowało apele o przygotowanie przez rząd programu kompensacyjnego dla subregionu Wielkopolski wschodniej oraz przyśpieszenia decyzji w sprawie odkrywki Ościsłowo. Sprawa stanęła również na wczorajszej sesji rady miasta. Sposób procedowania oraz dyskusję radnych nad tym problemem można określić jednym słowem – kabaret.

Przewodniczącemu rady miejskiej Dariuszowi Jasakowi (PiS) przeszkadzało, iż inicjatorem przyjmowania apeli o kompensację dla subregionu konińsko-tureckiego jest poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Nowak. Dał temu wyraz już miesiąc temu nie zgadzając się na wprowadzenie tego punktu do porządku obrad. Radnemu Graczykowi (kiedyś PiS, teraz chyba ZT) też bardziej przeszkadzało, kto temat wywołał niż istota problemu. Bredził coś o sprzedaży elektrowni czy kopalni myląc fakty i daty. Na koniec i tak oświadczył, że będzie głosował przeciw. Przeciw wszystkiemu?, prawie jak Kononowicz.

Radny Pionke: Każdy radny powinien przygotować swój apel

Radny Aniołczyk przywoływał, że przeciw odkrywkom węgla brunatnego protestują ekolodzy i okoliczni mieszkańcy odkrywki Ościsłowo. Dlatego radny był przeciw. Radnym TS przeszkadzało, iż apel w takiej sprawie nie jest przyjmowany w drodze aklamacji. Burmistrzowi, który spotykał się z posłem Nowakiem i zadeklarował mu, że wniesie projekt apelu pod obrady rady, też zaczęło coś nagle przeszkadzać. Pomimo, iż dwukrotnie prosił o przesłanie projektu apelu, to na sesji stwierdził, że nie ma z tym nic wspólnego, a projektu formalnie nie zgłosił. Tyle jest warte słowo burmistrza Antosika.

W tym całym sesyjnym zamieszaniu, przekrzykiwaniu się, kakofonii głosów, trafną receptę na opanowanie tego chaosu rzucił radny Jerzy Pionke (PiS) – “każdy radny powinien przygotować swój apel i powinniśmy przyjąć je wszystkie”.

Nowinka przewodniczącego Jasaka czyli jak nie powinno się procedować nad projektem uchwały

Dariusz Jasak chciał pewnie zapisać się w annałach turkowskiego samorządu. Wymyślił coś na kształt procedowania sztafetowego. Komisje rady nie miały opiniować tego samego projektu uchwały, ale po kolei każda mogła nanosić swoje poprawki. Wersja, którą przyjmowała ostatnia z komisji (arbitralnie wyznaczona wcześniej przez przewodniczącego) miała być ostateczną i stanąć na sesji rady. Nieważne było, iż wcześniej jedna z komisji formalnie wnosiła poprawki. Liczyła się wersja ostatniej z obradujących komisji rady miasta. Całość przypominała trochę zabawę w głuchy telefon.

PiS zawarł deal polityczny z SLD

Politykom obu formacji przeszkadzało, iż inicjatywa w tej sprawie należała do Platformy Obywatelskiej. Dlatego zwarli szyki i umówili się na wspólną wersję apelu. Argumentowali, że wersja PO była upolityczniona. Hmm… Z wersją przygotowaną przeze mnie na sesję rady powiatu można zapoznać się TUTAJ. Na prośbę burmistrza Antosika przesłałem mu ją, a także przewodniczącemu Jasakowi. Przy dobrej woli, zostawiając spór polityczny na boku, wystarczyło tylko zamienić Radę Powiatu Tureckiego na Radę Miejską Turku.

Fakty są takie, że SLD oraz PiS są formacjami, które decydowały o prywatyzacji ZE PAK (w tym elektrowni Adamów). Politycy PiS (jako członkowie rządu AWS) rozpoczęli przygotowania do prywatyzacji, a za rządów SLD ten proces sfinalizowano. SLD jest odpowiedzialne także za to, że w trakcie negocjacji akcesyjnych Polski do UE nie wniósł o derogację dla elektrowni Adamów do czasu zakończenia funkcjonowania kopalni Adamów. Rząd PiS w latach 2005-2007 również tej sprawy nie podnosił, chociaż wówczas była jeszcze na to szansa. Efektem zaniechania SLD oraz PiS jest zamknięcie elektrowni Adamów z początkiem tego roku. Kopalnia nadal funkcjonuje. Zostanie wkrótce (za rok, może dwa lata) zamknięta, ale tylko z powodu, że pokłady węgla brunatnego na naszym terenie zostaną fizycznie wyczerpane.

Radni z PiS do spółki z radnymi SLD, zagłuszając swoje polityczne sumienia, przygotowali apel, w którym własne zaniechania próbują zrzucić na swoich oponentów politycznych. Interes i przyszłość Wielkopolski wschodniej, przyszłość subregionu konińsko-tureckiego zeszła na dalszy plan. Ważniejsze okazały się bieżące kalkulacje polityczne.

Na wczorajszej sesji koniec końców przyjęto apel w wersji autorstwa SLD/PiS.

Poseł Bartosik przez cały 2017 rok milczał na temat kopalni i elektrowni

W trakcie tej żałosnej dyskusji na sesji któryś z radnych przywoływał, iż poseł PiS w ubiegłym roku na forum sejmu donosił o rzekomych nieprawidłowościach przy sprzedaży kopalni. Fakt bezsporny jest taki, że w 2017 roku Ryszard Bartosik ani razu w sejmie nie podnosił spraw kopalni i elektrowni. Nie zabierał głosu z mównicy sejmowej na ten temat, nie złożył ani jednej interpelacji ani zapytania na ten temat. Nie złożył nawet sejmowego oświadczenia poselskiego w tej sprawie. Takie są fakty.

Poseł Bartosik interpelował w grudniu 2016 r., ale w odpowiedzi uzyskał informację, że interesy Skarbu Państwa zostały zabezpieczone w procesie sprzedaży akcji kopalni.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , , , , , , ,

« Maj 2021 » loading...
P W Ś C P S N
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.