Kawęczyn. Trzech radnych przeciwko dotacji na tomograf

Pandemia koronowirusa będzie miała z pewnością znaczący wpływ na budżety samorządów. Pod znakiem zapytania może postawić wiele inwestycji. Są decyzje, z którymi nie można czekać, ale i takie które można odwlec o kilka miesięcy. Czy dotacja na zakup tomografu jest jedną z nich? Co do tego nie miało wątpliwości trzech radnych gminy Kawęczyn, którzy głosowali przeciwko przekazaniu 100 tys. zł powiatowi tureckiemu na ten cel.

W ostatnim czasie kilka samorządów powiatu zabezpieczyło po 100 tys. zł z myślą o przekazaniu tej kwoty na zakup tomografu komputerowego wraz z adaptacją na pracownię tomografii komputerowej dla szpitala. Obawy czy obecnie stać na to samorządy wyrażali  chociażby radni w gminiach Brudzew, Turek czy Malanów. Dyskusja wywiązała się również na dzisiejszej sesji w Kawęczynie.

Chwilę wcześniej informacją, że przed świętami wielkanocnymi urząd skarbowy poinformował gminę o wpływach wynikających z udziału w podatku dochodowym za miesiąc marzec podzielił się wójt Jan Nowak. Dziura w budżecie jest obecnie na kwotę nieco ponad 120 tys. zł.

Gdy te pieniądze z udziału w podatku od osób fizycznych tzw. PITu napłynęłyby do końca kwietnia, to sytuacja wraca do normalności. 

Jednakże w kwietniu grono płacących może mocno się skurczyć, zwłaszcza że komisje niebawem mają się zająć wypracowaniem zasad pomocy podmiotom gospodarczym. Jak się dowiedzieliśmy o umożenie podatku i niepobieranie czynszu zwrócił dla nich mi.in. TIG oraz prywatni przedsiębiorcy.

Swoje zaniepokojenie dotacją wyraził m.in. radny Łukasz Mila, który przekonywał, że na tę chwilę zakup tomografu może parę miesięcy poczekać. Nie jest to urządzenie tak potrzebne w danym momencie, jak respirator – mówił radny, który głosował przeciwko podjęciu uchwały.

Przeciwko udzielenia pomocy finansowej dla powiatu tureckiego na zakup tomografu głosowali ponadto Karol Rygas oraz Ryszard Jaśkiewicz.

W podobnym tonie co radny Mila wypowiadał się radny Paweł Urabnek, choć przy głosowaniu sam wstrzymał się od głosu. Wspomniał, że brakuje w tej chwili środków ochronnych, a także że prowadzone są zbiórki dla szpitala.

Za przyjęciem uchwały głosowało czterech radnych, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Na dzisiejszych obradach już jednogłośnie opowiedziano się za przyznaniem dotacji w wysokości 4 tys. zł na zakup respiratora.


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.