Kolejne kontrole. Segregacja śmieci w Turku wciąż kuleje

W poniedziałek, 17 lutego przeprowadzona została kolejna kontrola segregacji odpadów na osiedlach w Turku. I kolejny raz stwierdzono, że nie jest dobrze. Jak informuje miasto wciąż największym problemem wydają się być worki foliowe we wszystkich frakcjach.

Na początku lutego w pojemnikach na odpady biodegradowalne przy ul. Legionów Polskich, poza odpadami kuchennymi znalezione zostały foliowe torby, papier, opakowania po jogurtach, a nawet ubrania. W jednym gnieździe, w którym znajdowało się sześć kontenerów, tylko pojemnik żółty (plastik i metal) był prawidłowo wysegregowany.

Tym razem skontrolowano, jak wygląda segregacja na osiedlach przy ulicach: Górniczej, Kościuszki, Sportowej, Spółdzielców i Wyzwolenia.

Stwierdzono, iż w pojemnikach na:
  • szkło – butelki wrzucane są w workach foliowych, słoiki i butelki z metalowymi nakrętkami, a słoiki z ich zawartością;
  • papier – papier wrzucany jest w workach foliowych, z plastikowym bądź styropianowym wkładem, zabrudzony jedzeniem, tłusty papier, kartony po mleku lub sokach;
  • plastik – wrzucanie są do tych pojemników ubrania, buty, chodniki;
  • bioodpady – obierki wyrzucane są w woreczkach foliowych;
  • odpady zmieszane – wrzucanie są odpady, które powinny znaleźć się w pojemnikach na inne odpady, np. butelki szklane, kartony, butelki plastikowe.

Podczas kontroli zauważyliśmy kilka punktów, gdzie odpady był dobrze posegregowane. Na przykład w sąsiedztwie bloku przy ul. Górniczej 28, pojemnik na szkło zawierał bardzo dobrze wysegregowane szkło, niezabrudzone innymi frakcjami. Niestety, przy Górniczej 32 w pojemniku na szkło było dużo worków foliowych. Na Os. Wyzwolenia 10, 9 i 18 żółty pojemnik na plastik zawierał wyłącznie plastik i metal. Podobnie na Sportowej 8. Niestety, w tych samych miejscach, w innych kontenerach odpady były wrzucane błędnie – informuje Miasto Turek.

Za jakiś czas kontrola ma zostać powtórzona. Jak zapewnia samorząd na razie służy ona jedynie do zobrazowania sytuacji, a nie do wprowadzenia kar. Przypomnijmy decyzją Sejmu RP wprowadzono zmiany w tzw. ustawie śmieciowej. Wkrótce wszystkich mieszkańców bloków zacznie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa za segregację odpadów.

źródło: na podst. Miasto Turek


Tagi: ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.