Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Co? Gdzie? Kiedy?

flaga polska

Święto Niepodległości obchodzimy, jak co roku 11 listopada. W 2018 roku przypada jednak 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez cały rok trwały inicjatywy kulturalne, historyczne i społeczne związane z tą rocznicą. Kiedy i jakie uroczystości zaplanowano w związku ze świętem oraz okrągłym jubileuszem odzyskania niepodległości Polski?

Brudzew. Uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Brudzew

W gminie Brudzew uroczyste obchody 100. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada br. w lesie sacalskim przy Obelisku Powstańców Styczniowych rozpoczną się od mszy świętej o godz.14.00. Po niej nastąpi złożenie kwiatów przez delegacje, a o godz. 15.20 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej OSP Brudzew. O godz. 16.00 wystawione zostanie przedstawienie teatralne pt. "Pisk Białego Orła"  w wykonaniu uczniów SP w Koźminie (sala OSP Koźmin).

Dobra. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Dobra

Mieszkańcy gminy Dobra świętowanie 100-lecia niepodległości rozpoczną już 8 listopada. O godz. 18.00 w hali sportowej swój program artystyczny pt. “Ja to mam szczęście” zaprezentują uczniowie oraz absolwenci ZS-P w Dobrej. W II części odbędzie się koncert “Hymn To Freedom”. Dzień później, 9 listopada o godz. 10.45 spod hali sportowej w towarzystwie Orkiestry Dętej Dobra-Żeronice wyruszy Marsz Niepodległości, by o godz. 11.11 na Skwerze Jana Pawła II odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada rozpocznie się o godz. 11.15 odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny i mieszkańców w kościele pw. Narodzenia NMP w Dobrej. Po niej nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100. rocznice odzyskania niepodległości i złożenie kwiatów przez delegacje pod tablicą okolicznościową i pomnikiem Jana Pawła II.

 

Kawęczyn. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Kawęczyn

Na uroczystości Narodowego Święta Niepodległości gmina Kawęczyn swoich mieszkańców zaprasza do Tokar oraz Kowali Pańskich. W Tokarach program uroczystości rozpocznie się od zbiórki przy Skwerze 650-lecia o godz. 10.45, następnie wszyscy przemaszerują do kościoła parafialnego, gdzie odbędzie się część artystyczna w wykonaniu uczniów SP im. Marii Curie - Skłodowskiej w Kawęczynie oraz msza święta. Natomiast uroczystości w Kowalach Pańskich rozpoczną się o godz. 11.30 od mszy świętej, po której wychowankowie SP w Kowalach Pańskich wykonają montaż słowno-muzyczny. Po nim pod pamiątkową tablica przy kościele nastąpi złożenie kwiatów.

Malanów.Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Malanów

Uroczyste obchody w tej gminie rozpoczną się od mszy świętej za ojczyznę o godz. 10.15 w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Mikołaja Biskupa w Malanowie. Tu także odbędzie się akademia, a po niej uczestnicy udadzą się na cmentarz pod tablicę upamiętniającą ofiary wojny, gdzie wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i złożone kwiaty. Po wszystkim organizatorzy zapraszają wszystkich na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek do świetlicy wiejskiej w Malanowie.

Przykona. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Przykona

W gminie Przykona uroczystości rozpoczną się od zbiórki na placu przed kościołem św. Piotra i Pawła w Boleszczynie. O godz. 11.45 nastąpi odsłonięcie okolicznościowego obelisku upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Punktualnie o godz. 12.00 zostanie odprawiona msza święta dziękczynna z ojczyznę. Dalsze uroczystości odbędą się już sali OSP w Boleszczynie, gdzie odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Przykona oraz po niej część artystyczna.

Turek. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Turek

Na turkowskie obchody Święta Niepodległości zapraszają Burmistrz Miasta Turku, Starosta Turecki oraz Wójt Gminy Turek. W niedzielę, 11 listopada 2018 r., ok. godz. 10.45 złożone zostaną kwiaty przy tablicy na budynku poczty (ul. Kaliska), poświęconej zastrzelonemu równo 100 lat temu Stanisławowi Kączkowskiemu, nauczycielowi fizyki w Progimnazjum Męskim w Turku, twórcy konspiracyjnych oddziałów harcerskich. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny, na stulecie niepodległości, rozpocznie się o godz. 10.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Następnie uczestnicy wydarzeń przejdą do parku miejskiego im. Żerminy Składkowskiej. Będzie im towarzyszyła specjalnie na tę okazję szyta 100-metrowa flaga, niesiona przez wolontariuszy z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych w Turku. W trakcie oficjalnej manifestacji patriotycznej przemówienie wygłosi burmistrz Romuald Antosik. Specjalny, patriotyczny program artystyczny zaprezentują uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Turku.

W dalszej części miasto włączy się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Ostatnim punktem oficjalnych uroczystości w parku będzie złożenie kwiatów przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Ponadto w niedzielę od godz. 10.45 na Stadionie 1000-lecia odbywać się będą XXIX Biegi Niepodległości. Z kolei dzień wcześniej, tj. 10 listopada 2018 r. o godz. 16.00 na ul. Kaliskiej, w okolicy poczty, odbędzie się rekonstrukcja historyczna pod tytułem „Wydarzenia z 11 listopada 2018 r. – śmierć prof. Kączkowskiego”.

Tuliszków. Obchody Święta Niepodległości

Tuliszków

W roku okrągłego jubileuszu niepodległej Polski w gminie Tuliszków zorganizowano wiele wydarzeń, które stanowiły okazję do refleksji nad wolnością i radosnego świętowania. Punktem kulminacyjnym obchodów 100 lat wolnej Polski będą uroczystości 11 listopada. W kościół pw. św. Wita odprawiona zostanie o godz. 11.00 msza św., a po niej na Placu Wolności  wszyscy będą mogli się przyłączyć do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego „Niepodległa do hymnu”. Następnie nastąpi złożenie wiązanek pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Ponadto w programie (hala widowiskowo-sportowa):

  • godz. 10.00-15.00 Dmuchane zamki (dla dzieci)
  • godz. 16.00 Śpiewanie dla Niepodległej
    – Studio Piosenki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tuliszkowie,
    – Tulibabki,
    – zespół seniorów Jesień,
    – Kasztelańska Kapela z Tuliszkowa.
Władysławów. 11 listopada

Władysławów

11 listopada 2018 r. w gminie Władysławów obchody tego doniosłego wydarzenie rozpoczną się o 12:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Russocicach. Uroczystości przed pomnikiem ”Tym co za Ojczyznę walczyli, cierpieli, ginęli..” przewidziane są na godzinę 13:00. Pół godziny później z okolicznościowym programem artystycznym wystąpią uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego we Władysławowie.

Ponadto w sobotnie przedpołudnie 10 listopada 2018 r. dokładnie o godzinie 11.11 na Orliku we Władysławowie wystartuje wyjątkowy bieg. Każdy mieszkaniec gminy Władysławów – bez względu na wiek – będzie miał możliwość dołożyć kilkaset metrów – biegnąc lub po prostu idąc – do tego by uzbierać 100 km na 100-lecie Niepodległości.


Tagi: ,

Kalendarz wydarzeń

« Marzec 2019 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
pon 25

Kino TUR. Lego® Przygoda 2

22 marca - 25 marca
pon 25

Kino TUR. Green Book

22 marca - 25 marca
pt 29

Kino TUR. Kobiety mafii 2

29 marca - 1 kwietnia

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.