OTOP Turek: Kruk (Corvus corax) – tajemniczy, inteligentny krukowaty

Kruk

“Skrzydła ma czarne jak burzliwa chmura, a szerokie i długie na kształt tęczy łuku. I niebo całe zakrywa.” (Adam Mickiewicz “Dziady”). Legenda głosi, że kruki kiedyś były białe. Przynosiły one Atenie i Apollinowi wieści ze świata, często te mroczne i złe. Dlatego właśnie upierzenie kruków sczerniało.

Mit białego kruka obecny jest do dziś i tym mianem określa się bardzo rzadkie wydania książek. W chrześcijaństwie jego czarne pióra odzwierciedlają jego ‘czarny charakter’, stąd jego najgorsze konotacje z poganami, szatanem i rozwiązłością. Złą sławę zyskał za czasów Noego. Gdy po potopie, Noe wysłał kruka by znalazł suchy ląd, ten okazał się ‘niewiernym’ i nie powrócił by to ogłosić. W Afryce traktuje się kruka dużo łagodniej, gdyż pełni on tu rolę przewodnika i ostrzega przed niebezpieczeństwem.

Kruk jest bardzo płochliwy

KrukA bynajmniej tak było do niedawna, kiedy był silnie prześladowany. Gniazduje głęboko w lasach, górach i na nadmorskich klifach. Najczęściej zauważymy go jak przelatuje nad nami wydając donośne, dźwięczne i gardłowe ‘krak, krak’.  Świetnie i szybko lata, wykonując akrobacje powietrzne, szczególnie w okresie toków, choć nie tylko. Wydaje się, że przynosi mu to dużą frajdę. W locie silne uderza długimi skrzydłami wydając przy tym charakterystyczne, świszczące dźwięki, które słychać nawet z dość daleka.

Kruki są także bardzo ważnym symbolem Tower of London. Legenda głosi, że póki twierdzę Tower w Londynie zamieszkuje przynajmniej sześć kruków, tak długo będzie istnieć Królestwo. Na wszelki wypadek, gdyby kruków zabrakło, w Tower trzyma się nieco więcej niż legendarne sześć osobników. Kruki te mają nadane imiona, obrączki i podlegają ciągłej obserwacji. Mają też swojego opiekuna, którym jest jeden ze strażników twierdzy.

Kruk zachwyca metalicznie połyskującym upierzeniem, bystrością, a także mnogością ról jakie nadaje mu człowiek. Jednych urzeka i inspiruje, innych napawa grozą i tajemniczością. A ty jak widzisz kruka? 🙂

Źródło: “Umysł kruka” Bernard Heinrich, Przewodnik Collinsa Ptaki; “Kalendarz Ptaków” Marek Pióro, Wikipedia


Tagi: ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.