Sejmik uchwalił nowe obwody łowieckie w Wielkopolsce

wicemarszałek Krzysztof Grabowski / wataha wilków

Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przyjęli nowy podział na obwody łowieckie. Teren województwa podzielono na 499 obwodów łowieckich, w tym 389 polnych i 110 leśnych.

Prace nad podziałem Wielkopolski na nowe obwody łowieckie trwały dwa lata. Były konieczne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niektóre zapisy z poprzedniej ustawy. W nowej uchwale sejmiku opisano nowe granice obwodów łowieckich, które muszą mieścić się w  granicach województwa. Ponadto każdy z obwodów zaliczono do odpowiedniej kategorii – od bardzo dobrej do bardzo słabej.

– Podjęcie uchwały było niezbędne ponieważ dotychczasowy podział miał przestać obowiązywać z końcem marca 2021 r. Dlatego konieczne stało się przygotowanie nowego podziału województwa na obwody łowieckie, aby zachować ciągłość realizowanych zadań i prac na ich obszarze. Radni sejmiku województwa przyjęli uchwałę, która najprawdopodobniej będzie jednak obowiązywała od 1 kwietnia 2022 ponieważ Sejm jest w trakcie nowelizacji ustawy ze względu na fakt, że kilka województw nie zdąży z podziałem regionów na nowe obwody łowieckie – wyjaśnia wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Łowiectwo jest ściśle związane z wykonywaniem polowania

Pod tym pojęciem należy rozumieć całą gospodarkę łowiecką, czyli zespół planowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną. Także ochrona środowiska naturalnego oraz kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania wielu gatunków zwierząt należy do gospodarki łowieckiej.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego właściciel nieruchomości może oświadczyć u starosty i w ten sposób wyłączyć swój obszar z polowań. Niestety, wtedy nie otrzyma odszkodowania za szkody łowieckie, które wypłacane są przez poszczególne koła łowieckie. W trakcie prac nad podziałem województwa na obwody łowieckie trzeba było wypracować wiele kompromisów. Nie było dalszej możliwości tworzenia obwodów tzw. „transgranicznych”, czyli takich które swoim obszarem obejmowały tereny położone w dwóch województwach.

Procedurę wydzierżawiania obwodów łowieckich powierzono właściwym starostom, natomiast wnioski o dzierżawę obwodu rozpatruje właściwy zarząd okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Uchwała stanowi akt prawa miejscowego i po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego obowiązywać będzie na terytorium całego województwa.


Tagi:

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.