Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku

Najskuteczniej historię poznajemy od poznania przeszłości „małej ojczyzny”. Następnie przez losy kraju, jego najbliższych sąsiadów aż po dzieje zwane powszechnymi. W klasie ósmej Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku odbyło się wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku.

Temat lekcji „Polska podczas II wojny światowej” został zrealizowany z udziałem dyrektora Muzeum Miasta Turku. Bartosz Stachowiak w ciekawy i prosty sposób przybliżył uczniom czasy okupacji w naszym mieście.

Spotkanie przyjęło formę online. Na wstępie dyrektor przypomniał tło historyczne, wyjaśnił sytuację Polski na arenie międzynarodowej. Omówił też przebieg walk polsko-niemieckich, podkreślając, kiedy i jak wojna zaczęła się w Turku.

Turek a II wojna światowa

Dowiedzieliśmy się, że już w pierwszym dniu wojny nad Turkiem na niebie pojawiły się niemieckie samoloty, a 7 września wkroczyły zmotoryzowane oddziały wroga. Miasto kilkakrotnie przechodziło z rąk do rąk, aż w końcu po 12 września rozpoczął się okres okupacji.

Turkowanie od samego początku byli terroryzowani. Turek znalazł się na ziemiach, które bezpośrednio włączono do III Rzeszy w Kraju Warty.

Podczas wykładu dyrektor wspomniał o powstaniu placówki terenowej Kreisbildstelle Turek Wartheland. Jej zadaniem było, m.in. rejestrowanie wydarzeń z życia miasta i okolic.

Bartosz Stachowiak dla zobrazowania tego o czym mówił, udostępnił liczne zdjęcia przedstawiające życie codzienne turkowian pod okupacją niemiecką.

Uczniowie poznali też historię nazwy Archiwum Igły, która nawiązuje do okoliczności zdobycia zbioru negatywów. Dyrektor podkreślił, że Archiwum Igły to ewenement na skalę światową. Zbiór negatywów, dający szeroki wgląd w życie codzienne mieszkańców Turku i powiatu tureckiego w okresie okupacji hitlerowskiej.

Podczas lekcji uczniowie zadawali pytania, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Pytali np. o to, jakie oddziały militarne działały na naszym terenie, jak było zorganizowane tajne nauczanie oraz czy Polakom wolno było prowadzić działalność sportową.

Interesująca prezentacja opatrzona ciekawym komentarzem dyrektora muzeum, na pewno przyczyni się do wzbogacenia wiedzy uczniów na temat okresu okupacji na terenie naszego miasta i powiatu.

Historii możemy uczyć się nie tylko z podręcznika, o czym świadczy ciekawe jak zawsze spotkanie z Bartoszem Stachowiakiem. Znawcą historii naszego regionu, dzięki któremu wiedza historyczna uczniów jest o wiele bogatsza.

materiał nadesłany

Tagi: ,

« lipiec 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.