Zdrojki Lewe. Starosta chodzi po prośbie do burmistrza

Budowa ulicy Zdrojki Lewe przypomina telenowelę brazylijską. Na ostatniej sesji rady powiatu byliśmy świadkami odcinka nr … 1456. Jeżeli ktoś nie oglądał wcześniejszych 456 odcinków, to i tak nic nie stracił. Głównym tematem jak były, tak są nadal pieniądze.

Temat pn. “Budowa ul. Zdrojki Lewe” jest sprawą polityczną już od wielu, wielu lat. Wykorzystywany był w walce politycznej w każdej kadencji bez względu na konfiguracje koalicyjne w mieście czy też w powiecie. I chociaż sprawa zaistniała w debacie politycznej, to wcale nie oznacza, że jest to najbardziej potrzebna inwestycja w drogi powiatowe na terenie Turku. O wiele ważniejszy od Zdrojek Lewych jest ciąg dróg powiatowych biegnący ulicami Legionów Polskich i Piłsudskiego poprzez skrzyżowanie z ulicami Kolską i Kolską Szosą. Tak, te ulice w centrum miasta należą do powiatu. Natężenie ruchu na tych ulicach jest wielokrotnie większe niż na ul. Zdrojki Lewe. Korzystają z nich nie tylko turkowianie, ale zdecydowana większość zmotoryzowanych mieszkańców powiatu. Z ul. Zdrojki Lewe korzystają jedynie jej mieszkańcy oraz część mieszkańców Grabieńca.

Starosta stroszy pióra, a w kasie zieje pustka

Od czterech lat wiemy, że rządzące PiS gotowe jest finansować różne projekty niekoniecznie najbardziej racjonalne i potrzebne w danym momencie. W każdym razie znalazło się dofinansowanie na modernizację ul. Zdrojki Lewe przy założeniu, że powiat jako zarządca tej drogi wysupła kwotę ok. 2,624 mln złotych na wkład własny. W sumie niewiele jak na osobistą obietnicę wyborczą starosty. Jak pamiętamy sprzed roku, na niewiele to mu się zdało. Może gdyby obiecywał Legionów Polskich i Piłsudskiego …

Budżet powiatu trzeszczy w szwach i trudno go spiąć. Nic dziwnego zatem, że starosta ruszył po prośbie do burmistrza, by ten sypnął kasą na wkład własny powiatu. Panowie prawie się dogadali, że miasto udzieli pomocy w wysokości 50% potrzebnego wkładu własnego, czyli 1,312 mln złotych. Prawie się dogadali… Problem w tym, że starosta oczekiwał gotówki, a burmistrz od tej kadencji nie lubi za bardzo wydawać miejskiej kasy na inwestycje.

Współfinansowanie jest, a jakby go nie było

Miasto wykoncypowało sobie, że udzieli powiatowi pomocy w formie rzeczowej w postaci położenia nowej infrastruktury kanalizacyjno-wodociągowej w ul. Zdrojki Lewe. A dopiero pozostałą część wypłaci w gotówce. PGKiM wyceniło koszt prac na wybudowanie nowej infrastruktury podziemnej na ok. 962 tys. złotych (netto). Burmistrz chciał pokazać gest i zadeklarował, że wspomoże jeszcze powiat kwotą 460 tys. zł. Łącznie więc byłoby to więcej niż zabiegał starosta. Powiat jednak chciał gotówkę, a nie jakieś tam rury w ziemi, nawet jeżeli byłyby one potrzebne. No i tak powstał spór i wymiana pism.

To starosta na sesji rady miasta powinien zabiegać o wsparcie

Na sesji rady powiatu doszło do przedziwnej sytuacji. Starosta zaprosił burmistrza, by ten przed radnymi powiatu tłumaczył się, dlaczego nie chce wyłożyć 1,312 mln zł na drogę powiatową. Romuald Antosik przyjął zaproszenie, ale wysłał swoją zastępczynię. To o tyle dziwna decyzja burmistrza, bo to powiat zabiega o wsparcie finansowe ze strony miasta.

Spektakl z odpytywaniem powinien mieć miejsce na sesji miejskiej. To tam starosta powinien odpowiadać, tłumaczyć się i prosić o wsparcie.

Odpytywanie pani wiceburmistrz na radzie powiatu to przedziwne odwrócenie ról. Wyglądało to tak, że jak PiS woła o pieniądze, to należy mu je dać. Jak ktoś ma wątpliwości co do formuły pomocy finansowej, to ma się stawić na forum samorządu, w którym rządzi PiS i wytłumaczyć się. Dlaczego Romuald Antosik zgodził się, by tak potraktować samorząd, któremu przewodzi, trudno zrozumieć.

Honor samorządu miejskiego uratowała mimo wszystko Joanna Misiak-Kędziora, która ze swadą i uśmiechem na ustach odpowiadała i tłumaczyła radnym stanowisko burmistrza Turku. Puszczała mimo uszu “połajanki” ze strony starosty. Na przyszłość dobrze byłoby, gdyby burmistrz Turku wykazał się większą asertywnością względem lokalnych polityków i samorządowców reprezentujących PiS.

Czy ul. Zdrojki Lewe zostanie w końcu pobudowana? Pewnie tak, panowie w końcu się dogadają …

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.