ZST Turek. Głośne czytanie Wesela

ZST Turek. Narodowe Czytanie Wesela

10 października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w ZST w Turku postanowiono przypomnieć dramat Stanisława Wyspiańskiego pt.: „Wesele”. Przedsięwzięcie jest kontynuacją ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej w 2012 r. przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę i poczucie wspólnej tożsamości narodowej i lokalnej. Spotkanie  było okazją do integracji środowiska  młodzieży Zespołu Szkół Technicznych i Szkoły Podstawowej nr 5 z oddziałami gimnazjalnymi. Celem integracji jest wzajemne poznawanie się i budowanie życzliwości wśród uczniów, utrwalanie otwartej postawy wobec kultury i wyzwań współczesnego świata.

Z pośród największych polskich dzieł literackich w tym roku wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego.

110. rocznica śmierci, która przypada w listopadzie bieżącego roku była pretekstem do przypomnienia sylwetki dramaturga, poety, malarza,  grafika i architekta. Biografię zaprezentowali uczniowie Martyna Antoniak i Dominik Calak.

Następnie uczniowie klas gimnazjalnych i uczniowie ZST przeczytali fragmenty dramatu.

Byli to z gimnazjum:

Gabriela Pawlak, Wiktoria Paciorek, Martyna Maciaszek, Filip Tomczak, Kacper Piąstka, Patryk Jesiołowski.

oraz z Zespołu Szkół Technicznych:

Maciej Kotkowski , Damian Makowski, Michał Błażełek,  ,Dominika Mielcarek ,   Bartosz Łaszcz , Piotr Głowinkowski , Bartłomiej Kończak, Gracjan Kamiński , Mateusz Klimczak , Michał Banasiak ,  Albert Ciołek , Marcin Kowalczyk , Sandra Kędzia.

Uzupełnieniem głośnego czytania była projekcja fragmentów filmu “Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Spotkanie było okazją do integracji młodzieży i umacniania więzi koleżeńskich. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mogli poznać technikum i współpracować ze starszymi koleżankami i kolegami. Akcja przyniosła oczekiwane efekty. Wzajemny wysiłek uczniów i organizatorów zaowocował zrozumieniem ciągłości kultury i współpracy pokoleń.

Inicjatorami spotkania byli nauczyciele bibliotekarze:

E. Ignasiak,  A. Jakomulska,  J. Leman

i nauczyciele j. polskiego: 

A. Andrzejak,  I. Mielczarek,   M. Kwaśniak, M. Stasiak oraz pani Aneta Dziura nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku z oddziałami gimnazjalnymi.

Organizatorzy mają nadzieję, że akcja rozbudzi wśród młodzieży chęć czytania, a w przyszłości zaowocuje miłością do literatury.


Tagi: , , , , ,

« Kwiecień 2021 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.