“100 lat” to za mało. Najstarsza mieszkanka gminy Brudzew skończyła 105 lat [wideo]

Brudzew. 105 urodziny Haliny Kałużnej

Helena Kałużna, najstarsza mieszkanka gminy Brudzew i prawdopodobnie powiatu tureckiego urodziła się 25 sierpnia 1914 roku. W poniedziałek 26 sierpnia 2019 r., w obecności rodziny oraz przedstawicieli samorządu, obchodziła swoje 105 urodziny.

105 urodziny stały się okazją do zorganizowania rodzinnej uroczystości. Były wnuki, prawnuki i dwuletni praprawnuk. Do pani Heleny, mieszkanki Koźmina (gm. Brudzew) z życzeniami i kwiatami wybrali się także wójt Cezary Krasowski, wicestarosta turecki Władysław Karski, radna powiatowa Barbara Zielińska, radny gminny Tomasz Kiciński, oraz sołtys Henryk Mituta. W przypadku tej jubilatki, „sto lat” to za mało. Dlatego też uroczyście odśpiewano jej „dwustu lat”, nie zabrakło też symbolicznej lampki szampana i oczywiście tortu.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy mieć takich mieszkańców. Myślę, że pani Helena przekazała swojemu pokoleniu geny długowieczności. Mam nadzieję, że następne pokolenie dotrzyma w zdrowiu tak świetnej kondycji – mówił wójt składając życzenia w imieniu gminy Brudzew i jej mieszkańców. Żartując, przy okazji, że może jak się przytuli to i na niego trochę tych genów przejdzie.

Jej sekretem na długowieczność ma być maślanka oraz kiszona kapusta. Nie zaszkodzi też czasem kieliszek czegoś mocniejszego. Nie wie również co to tabletki, których prócz połówki Apapu nigdy nie przyjmowała i szczęśliwie, jak na swoje lata cieszy się dobrym zdrowiem.

Długie choć niełatwe życie

Pani Helena doczekała się dwóch synów, czterech wnuków, dwunastu prawnuków i jednego praprawnuka. W życiu prywatnym nie miała lekko. Od ósmego miesiąca życia wychowywała ją babcia. Będąc w ciąży z drugim dzieckiem, straciła męża, który zginął wojnie. Została sama wychowując dwójkę dzieci. 105-latka niejedno widziała i niejedno przeżyła, ale jak mówią jej bliscy pomimo wielu trudnych chwil nie zatraciła pozytywnego podejścia do życia i uśmiechu.

Babci dane było przeżyć cały wiek w naszej pięknej historii, doświadczyć trudów i radości z nim związanych. Tragicznych przeżyć w czasie I i II wojny światowej. Nigdy nie zapomnę, jak opowiadała, że uciekała przed żołnierzami i kiedy opuściły ją siły schowała się w pniu drzewa. To ją uratowało – mówiła jedna z wnuczek.

Z uśmiechem na ustach wspominają pyszne cukierki z mleka i cukru robione przez nią podczas ich wizyt.

Egzamin z życia zdała celująco

O pani Helenie mówią prawnukowie Rafał, Dawid i Ola. – Jest encyklopedią, jeśli chodzi o informacje z minionego wieku. Ma doświadczenie i wiedzę, której my nie mamy, a jedynie możemy czerpać z sieci. Może nam powiedzieć o tych przeszło 100 latach ze swojego punktu widzenia. Jest to bardzo silna kobieta, która przeszła bardzo dużo w swoim życiu.

Myślałem, że żyję w stresujących czasach, bo mam terminy, muszę się wywiązać z umów, ale ona żyła w czasach kiedy nie było gotowych rozwiązań. Na wiele rzeczy musiała sama znaleźć rozwiązanie, my zaś denerwujemy się drobiazgami. Wiele rzeczy możemy przecież znaleźć w Internecie, kogoś zapytać, a kiedyś człowiek był zdany sam na siebie. Myślę, że egzamin z życia zdała celująco – podkreśla Dawid.

W imieniu wszystkich prawnuków i praprawnuka składają pani Helenie wszystkiego najlepszego, dużo zdrowi i kolejnego jubileuszu.

Redakcja Turek24 dołącza się do tych życzeń, licząc że będzie miała okazję świętować wspólnie z pani Heleną 110 urodziny.

 


Tagi: ,

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.