Od dziś znów można iść do lasu. Z maseczką czy bez?
Od dziś zakaz wstępu do lasów z powodu koronawirusa został zniesiony. W lesie nie ma obowiązku używania maseczki lub zakrywania ust i nosa w inny sposób. Nadal jednak należy przestrzegać pewnych reguł wynikających z zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa resort środowiska od 3 kwietnia br. wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Od poniedziałku został on zniesiony. Choć od dziś można iść do lasu, to nadal zamknięta będzie infrastruktura towarzysząca – takich jak wiaty, miejsca biwakowe, leśne siłownie, place zabaw, wieże lub tarasy widokowe itp. Z nich nadal nie wolno korzystać. Wyłączone z użytkowania obiekty będą odpowiednio oznaczone przez leśników taśmą lub w inny sposób.
W lesie bez maseczki
O ile po samym lesie można spacerować bez maseczki, to musimy jej użyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym. Należy także zachowywać odpowiednie odstępy od innych osób oraz unikać grupowania się.
Uwaga, sucho!
Wybierając się na łono natury, pamiętajcie o dużym zagrożeniu pożarowym. Jak wszędzie indziej, w lasach też jest bardzo sucho. To efekt praktycznie bezśnieżnej i wyjątkowo ciepłej zimy oraz braku deszczu wiosną. Prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie nastrajają optymistycznie – informuje Nadleśnictwo Turek.
Od początku 2020 r. do 17 kwietnia w całej Polsce wybuchło blisko 2247 pożarów lasów, z czego niemal 557 w Lasach Państwowych. W marcu i kwietniu pożarów lasów było więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który też stał pod znakiem suszy. Obecnie w żadnym z 430 nadleśnictw LP nie ma okresowego zakazu wstępu do lasu ze względu na duże zagrożenie pożarowe. Jednakże gdy w danej okolicy wilgotność ściółki przez pięć kolejnych dni wynosi mniej niż 10 proc. ma obowiązek wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego.
Niestety, wiele z pożarów lasów to efekt celowych podpaleń lub skrajnej lekkomyślności, między innymi wypalania traw na sąsiadujących łąkach, porzucania niedopałków papierosów. Prosimy, przestrzegajcie przepisów i nie używajcie otwartego ognia w lesie poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi oraz w promieniu 100 m od lasu. Jeśli zaś będąc w lesie widzicie zarzewie ognia, pożar lub nieodpowiedzialne zachowania innych osób, jak najszybciej powiadomcie o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 998 – podkreśla Nadleśnictwo Turek.



