Adam Szejnfeld: Czas decyzji

Adam Szejnfeld

Amsterdam, Haga czy też Rotterdam to powszechnie znane holenderskie miasta, które bez problemu niemal każdy wskaże na mapie. Zupełnie inaczej jest w przypadku Maastricht. To stosunkowo niewielkie miasto położone na południowym koniuszku Królestwa Niderlandów, wciśnięte między Belgię i Niemcy. Aż dziw bierze, że właśnie Maastricht wybrano na miejsce uroczystość podpisania, w dniu 7 lutego 1992 roku, traktatu słusznie uznawanego za jeden z najważniejszych dla procesu integracji Starego Kontynentu.  Niestety, w Polsce ta ważna data, której rocznicę obchodziliśmy niedawno, niemalże nie została dostrzeżona…  

Bez wątpienia przełom lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku był okresem niezwykle dynamicznym. Opadła „żelazna kurtyna”. „Okrągły stół” doprowadził w Polsce do bezkrwawego obalenia komunizmu, nastania demokracji. Wywołał jednocześnie „Jesień narodów”, która uwolniła państwa Europy Środkowo-Wschodniej spod wpływów ZSRR. Podjęta została wtedy także historyczna decyzja o zjednoczeniu Niemiec… Te wszystkie wydarzenia wymagały zastanowienia wśród europejskich elit nad tym, co dalej powinno się dziać w Europie, abyśmy już nigdy nie wrócili do waśni, kłótni i wojen, ale rozpoczęli współpracę i współdziałanie. W końcu podjęto decyzję, której właśnie traktat z Maastricht stał się odpowiedzią na te wszystkie pytania.

Traktat z Maastricht

Jeśli my w Polsce chcemy obecnie pamiętać o dniu 1 maja, jako rocznicy wejścia naszego kraju do Unii, to powinniśmy pamiętać również i rocznicy podpisania tego fundamentalnie ważnego traktatu. Wtedy bowiem przedstawiciele ówczesnych 12 państw członkowskich Wspólnot Europejskich uznali, że współpraca gospodarcza, to już zdecydowanie za mało. Czas na zupełnie nowy etap europejskiej integracji, czyli powołanie Unii Europejskiej.  Potem wprowadzono wspólną walutę (od 1 stycznia 1999 roku), stworzono wspólną politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, pogłębiono współpracę w obszarze spraw wewnętrznych i wymiaru sprawiedliwości, aż w końcu ustanowiono obywatelstwo UE. To są koronne dowody na to, że Traktat z Maastricht posiada niebagatelne znaczenie, nie tylko prawne, ale i historyczne, dla procesu tworzenia nowej, europejskiej Wspólnoty.

Brexit stanie się przełomowym symbolem czasu?

Od przyjęcia Traktatu minęły niemal trzy dekady, lecz dzisiaj obserwujemy inne niż wtedy emocje. Rosną bowiem siły odśrodkowe, antyunijne. Rozwijają się partykularyzmy krajowe i nacjonalizmy narodowe. Podsycane jest to populizmem niektórych środowisk narodowych oraz poszczególnych partii politycznych. Wszystko to zagraża bytowi i przyszłości Unii. Przełomowym symbolem czasu, w którym żyjemy może być Brexit, który ma się dokonać 29 marca br. Bezprecedensowe wystąpienie państwa członkowskiego ze Wspólnoty może być, jeśli się ziści, poważnym ciosem nie tylko dla samego Zjednoczonego Królestwa, ale i dla całej Unii.

To co się stało w Londynie, powinno być więc przestrogą dla pozostałych krajów Wspólnoty, by skutecznie walczyły z populistami, propagandystami i manipulatorami, którzy wbrew oczywistym faktom, próbują zniechęcić Europejczyków do współpracy na Starym Kontynencie. Jest to tym bardziej ważne dla nas, bo nikt lepiej niż my w Polsce nie wie, jakie są skutki walki wpływów i interesów niewspółpracujących ze sobą, lecz toczących spory i wojny europejskich państw. Zawsze na tym traciliśmy!

Niedziela 26 maja – czas decyzji

Przypadająca więc w dniu 1 maja br. piętnasta rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej powinna być nie tylko doskonałym momentem na podsumowanie plusów i minusów naszego członkostwa, lecz również na snucie planów na przyszłość. Już kilka tygodni później bowiem, w niedzielę 26 maja, oddając głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, sami będziemy współdecydować, czy chcemy wesprzeć w Polsce i w Europie te siły, które europejskiej jedności oraz silnej Polski w Zjednoczonej Europie, czy też postawimy na tych, którzy opowiadają się za rozpadem, rozkładem i powrotem sytuacji sprzed sześćdziesięciu lat… Niedziela 26 maja, będzie czasem decyzji, których skutek dotknie już nie tylko naszego pokolenia i naszego kraju, ale i całej Europy. Musimy więc zdecydować mądrze i rozważnie.

Adam Szejnfeld
Poseł do Parlamentu Europejskiego

#Wybory #Referendum #Demokracja #Obywatele #CzasDecyzji #Polityka #Brexit #WielkaBrytania #Brytyjczycy #UK #Londyn #Przyszłość #RacjonalnaPolska #PolskaWUE #PolskaWEuropie #Zostajemy #PolacyZaUE #PolesForEU #MyChcemyUnii #Polexit #Euro #StrefaEuro #WspólnaWaluta #Europa #UniaEuropejska #UE #Bruksela #ParlamentEuropejski #PE #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #Wielkopolska


Tagi: , , ,

« Sierpień 2019 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
pon 19
pt 23
sob 24
sob 24
nie 25

gm. Turek. Dożynki gminno-miejsko-parafialne

25 sierpnia godz. 12:30 - 20:00
nie 25
pon 26

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.