Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym

Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym

Czy można wyobrazić sobie życie Turku i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej? Jakie zmiany okupant planował wprowadzić na terenie miasta? Na niezapomniany wieczór z historią naszego miasta zaprosiło w miniony piątek Muzeum im. Józefa Mehoffera w Turku. Od 22 listopada można zapoznać się bowiem z ekspozycją „Archiwum Igły. Turek w niemieckim planie okupacyjnym”.

Do obejrzenia tej wystawy było wielu. Chyba dawano żadna inna nie przyciągnęła na otwarcie takich tłumów. Złożona z trzech modułów jest nie lada gratką nie tylko dla pasjonatów historii. Została stworzona w oparciu o archiwalne zdjęcia przedstawiające obraz miasta w latach okupacji oraz architektoniczne plany przebudowy miasta wykonane w głównej mierze przez Powiatowy Urząd Budowlany – Kreisbauamt, który mieścił się w dawnym budynku Tkacza.

Zdjęcia

Zbiór Archiwum Igły to jedyny w Polsce, a także najprawdopodobniej jedyny w Europie zbiór blisko 4000 negatywów wykonanych w okresie 1941 – 1943. Wyodrębniono w nim kilka grup tematycznych tj. budynki administracji publicznej, siedziby partii i różnego rodzaju ugrupowań paramilitarnych, obiekty zbytkowe o charakterze sakalnym i świeckim, szklaki komunikacyjne, urczystości, zebrania i manifestacje organizacji faszystowwskich, życie codzienne Niemcówi Polaków oraz krajobrazy.

Plany i mapy

To także zbiór zachowanych kopii lub oryginalnych rysunków architektonicznych stworzonych przez urzędników III Rzeszy. Zostały one w ostatnim czasie poddane digitalizacji. Są znakomitym uzupełnieniem historii zachowanej na kliszach fotograficznych. Dają obraz zmian, jakie okupant planował wprowadzić na terenie miasta. W turkowskim muzeum można podziwiać 60 takich planów.

Film

Jednym z najbardziej ciekawych elementów wystawy jest 15 min. film, przygotowany w oparciu o zbiór negatywów Archiwum Igły – Kreisbildstelle Turek/Wartheland. Wykonany w technice ożywienia fotografii, przenosi zwiedzających w okres II wojny światowej. Odzwierciedla to co działo się w ówczesnym czasie na terenie miasta. Prezentowany jest w secjalnie przygotowanej sali kinowej, zaarażowanej na okres okupacji.

Całość zbioru fotograficznego oraz plany architektniczne zostały udostęnione w formie cyfrowej na stole multimedialnym. Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ta ekspozycja na stałe pozostanie w muzeum. Będzie też atrakcyjną formą edukacji historycznej i wzbogaci lekcje muzealne.

Wystawa czasowa dostępna będzie do końca roku.


Tagi: , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.