Atak na księdza? Sąd Okręgowy w Koninie uchylił areszt tymczasowy wobec podejrzanego

Kościół NSPJ Turek

Sąd Okręgowy w Koninie uchylił areszt tymczasowy wobec zatrzymanego mężczyzny podejrzewanego o atak na księdza. 43-latek został zatrzymany we Wrocławiu, po czym został przewieziony do prokuratury w Turku na przesłuchanie. Tutaj jemu oraz trzem pozostałym osobom postawiono zarzuty. Sąd Rejonowy w Turku uznał za zasadne zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego za zasadne.

Przypomnijmy, iż 26 lipca czworo mieszkańców powiatu tureckiego chciało złożyć akt apostazji (akt wystąpienia z Kościoła Katolickiego). Do zdarzenia miało dojść około godz. 10.30. Po wyjaśnieniu, że taki dokument, zgodnie z prawem, może przyjąć i podpisać jedynie ksiądz proboszcz, jeden z napastników miał chwycić z regału krzyż i zrzucić wikariusza z fotela na podłogę. Pisaliśmy o tym w artykule Miał zaatakować księdza. Miesiąc aresztu dla zatrzymanego.

Wersji tej nie potwierdzała policja. Zastępująca oficera prasowego komendy powiatowej policji st. asp. Dorota Grzelka potwierdziła jedynie, że doszło do interwencji. Wizyta policjantów w kancelarii zakończyła się na pouczeniu przybyłych osób. Nie było mowy o naruszeniu nietykalności. Ksiądz nie chciał składać zawiadomienia. Turkowska policja nie wszczęła w tej sprawie postępowania.

Biskup Mering wkracza do gry

Wikariusz Ks. Remigiusz Zacharek nie złożył zawiadomienia. Taką postawę skrytykował biskup włocławski Mering, który w publicznej wypowiedzi sugerował, że wikariusz nie chciał nadawać sprawie większego rozgłosu. Wg Wiesława Meringa to był poważny błąd, gdyż takich spraw nie należy lekceważyć.

Po wypowiedzi biskupa sprawą zainteresowała się prokuratura, która doprowadziła do zatrzymania czterech osób, postawienia im zarzutów, a wobec jednego z nich zawnioskowała o areszt tymczasowy. Wszystkim podejrzanym został przedstawiony ten sam zarzut, obejmujący cztery przestępstwa (zmuszenie do określonego zachowania, naruszenie miru domowego, stosowanie przemocy i gróźb, a także naruszenie czynności narządu ciała na czas poniżej siedmiu dni). Sąd Rejonowy w Turku uwzględnił wniosek o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego wobec 43-latka.

Sąd Okręgowy w Koninie uchylił postanowienie sądu rejonowego. Ponadto zdecydował, że 43-latek może wyjść na wolność, bez stosowania wobec niego innych środków zapobiegawczych


Tagi: , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.