Brudzew. Mieszkańcy gminy nie chcieli spółek wodnych, teraz zmienili zdanie

Brudzew. Sesja rady gminy

Jak wygląda sprawa spółki wodnej, która miała powstać na terenie naszej gminy? Między innymi mieszkańcy Kolnicy o to zabiegali – dopytywał się na środowej sesji Rady Gminy Brudzew radny Mateusz Kaszyński. 

Do tworzenia spółek wodnych Cezary Krasowski, jak sam przyznał namawiał już 12 lat temu. Mimo to spółki praktycznienie nie funkcjonowały. Działała jedna w Bogdałowie została jednak rozwiązana w 2007 roku. Obecnie pojawił się problem z melioracją i w niektórych regionach gminy nie można wjechać na pole. Mieszkańcy Kolnicy na zebraniu dotyczącym funduszu sołeckiego wnioskowali o spotkanie zainteresowanych osób żeby takie spółki stworzyć.

Problem pojawia się w Kolnicy, w Bogdałowie i jeszcze w innych miejscowościach tam gdzie są tzw. ciężkie grunty, czyli dobre ziemie a tereny nie są zmeliorowane – poinformował wójt dodając, że spotkanie, o które proszono odbędzie się 19 marca o godz. 10.00 w GOK “Wozownia” w Brudzewie. Informacja została przekazana sołtysom.

Skąd pieniądze na melioracje wodne?

Włodarz gminy zadeklarował, że będzie gorąco zachęcał ażeby spółki wodne powstawały na terenie gminy Brudzew. Dlaczego?

Jeżeli są spółki wodne to możemy finansować inwestycje. Jeżeli ich nie ma to nie mamy komu dać pieniędzy. Kowalskiemu nie możemy przekazać pieniędzy, tylko musimy przekazać je instytucji prawnej, czyli spółce wodnej – wyjaśnił Cezary Krasowski.

Zaznaczył, że fundusze na melioracje można uzyskać z 3 źródeł, a przynajmniej można było. Musiała być ściągalność składek od rolników w danej spółce wodnej na poziomie 80%. Dotacji mogła udzielić gmina, powiat oraz samorząd województwa wielkopolskiego. Teraz jednak zadania związane z melioracją przejęła Spółka Wody Polskie, w związku z czym należałoby sprawdzić, czy to dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego jeszcze jest możliwe.

Duże pieniądze były przekazywane z samorządu województwa. Ja gorąco zachęcałem – informował wójt przypominając spotkanie w miejscowości Kalinowie (gm. Turek), gdzie mieszkańcy byli bardziej przychylni tym spółom.

Mieszkańcy gminy Brudzew natomiast nie widzieli wówczas interesu w tworzeniu spółek wodnych, gdyż wtedy jeszcze funkcjonowała kopalnia. Grunty były suche, a rolników odstraszały składki, które musieliby na ten cel płacić. Jednocześnie przypomniał, że składkę się płaci od hektara ziemi, które wymagają melioracji, a nie od tego ile hektarów rolnik posiada.


Tagi: , , , ,

« Czerwiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.