Budowa drogi na cmentarz w Słodkowie Kol. zbyt droga dla gminy?

Romuald Antosik i Karol Mikołajczyk

Budowa drogi na cmentarz w Słodkowie Kol. stała się jednym z głównych tematów ostatniej sesji rady gminy. Wiceprzewodniczący rady nazwał ją “sztandarową inwestycją”. Jednocześnie okazało się, że gminy nie stać na wydatek ponad 5,5 mln złotych i gminni radni wyciągnęli rękę w kierunku miejskiego samorządu, by wspomógł ich finansowo.

Całość wyszła dość nieszczególnie. Wypowiedź przecież nie szeregowego radnego, ale wiceprzewodniczącego rady obnażyła gminny obwarzanek. Wysiłek związany z budową kanalizacji przydusi finansowo gminę na kilka lat. W najbliższym okresie trudno jej będzie udźwignąć inne priorytetowe inwestycje.

Starosta znowu zawalił pozwolenie, gmina ma problem

Wypowiedź wiceprzewodniczącego może mieć jednak inne, drugie dno. Może to być jedynie polityczna próba odwrócenia uwagi od problemów starosty i wójta gminy. Okazuje się, iż pozwolenie na budowę drogi (tzw. ZRiD) zostało częściowo uchylone przez wojewodę. W ostatnim okresie to kolejna decyzja starosty uchylona przez organ nadzoru. Przez błędy starosty gmina znalazła się w niedoczasie. Ponowienie procedury wydania pozwolenia na budowę, być może konieczność ogłoszenia nowego przetargu, powoduje, że budowa 2,5 km odcinka z Obrzębina do Słodkowa Kol. może nie zostać ukończona do końca roku. To o tyle ważne, gdyż gmina Turek znalazła się na liście tegorocznych beneficjentów schetynówek. Dofinansowanie w wysokości 2,155 mln zł może przepaść, jeżeli nie zostanie wykorzystane do końca 2018 r.

Budowa drogi na cmentarz w Słodkowie Kol. w interesie i gminy i miasta

O budowie drogi łączącej cmentarze mówiło się już od dawna, także w poprzednich kadencjach. To jest sensowny projekt, który powinien doczekać się kiedyś realizacji. Na obu cmentarzach pochowani są i mieszkańcy miasta i mieszkańcy gminy. Dwu i pół kilometrowy odcinek nowej drogi spełniłby również inne funkcje. Poza odciążeniem z ruchu lokalnego drogi krajowej na Konin, uruchomiłby przede wszystkim nowe tereny na gminie Turek pod budownictwo jednorodzinne i/lub pod usługi. Wartość nieruchomości w tych okolicach zapewne by wzrosła. Z tego też względu budowa drogi łączącej cmentarze to priorytet dla gminy (sztandarowa inwestycja) i opcja do rozważenia przez miasto.

Miasto i gmina to jeden organizm

Droga łączącą cmentarze jest jednym z wielu przykładów wspólnych interesów łączących obie gminy, miejską i wiejską. W skali Wielkopolski jest jeszcze tylko 6 przykładów gdzie miasto powiatowe otacza oddzielny gminny obwarzanek. W zdecydowanej większości miasta powiatowe są samorządami miejsko-gminnymi i taka formuła o wiele lepiej się sprawdza.

W sytuacjach jak z drogą Obrzębin – Słodków Kol. burmistrz oraz radni miejscy powinni zawsze wysyłać jasny sygnał do radnych gminnych: Tak, to potrzebna inwestycja i chętnie ją zrealizujemy (wspomożemy), ale w sytuacji, gdy nastąpi utworzenie jednej miejsko-wiejskiej gminy Turek. Na takim połączeniu dotychczasowa gmina Turek nie musi wcale stracić, a wręcz przeciwnie.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Wrzesień 2018 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
pt 21

Kino TUR. Iniemamocni 2

21 września - 24 września
pt 21

Kino TUR. Zakonnica

21 września - 24 września
pt 21
sob 22

Tuliszków. Rajd Rowerowy Zawrót Głowy

22 września godz. 09:30 - 12:00
sob 22
sob 22

Gm. Turek. I Rodzinny Rajd Rowerowy

22 września godz. 11:00 - 18:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.