Błędy proceduralne przewodniczącej rady miasta doprowadziły do unieważnienia uchwały o udzielenie burmistrzowi wotum zaufania za rok 2021. Sądowa batalia dobiegła końca. Spór ostatecznie rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.
Można powiedzieć, że sławetna sesja absolutoryjna z 24 czerwca 2022 roku dobiegła do końca dopiero w październiku 2024 roku. Któż jej nie pamięta, skończyła się dopiero o 4.15 nad ranem. Pisałem o niej w artykule “Sesja rady miasta. Jeden wielki chaos…“.
Czerwcowa sesja z 2022 r. była sesją absolutoryjną, podczas której radni mieli udzielić burmistrzowi wotum zaufania. W tamtym okresie na posiedzeniach rady miasta emocje wręcz buzowały. Radni PiS i Ziemi Turkowskiej nawzajem nie szczędzili sobie razów. Podnoszono i dyskutowano nad tematami, których nie było w porządku obrad. Radni PiS byli nad wyraz aktywni, korzystali z ustawowych przepisów, które nie pozwalały ograniczać wypowiedzi rajców podczas sesji absolutoryjnej. Dwukrotnie odrzucano zgłaszane po północy wnioski o przerwanie i dokończenie sesji w innym terminie.
Nad ranem przewodnicząca Mariola Kadrzyńska-Siwek poddała pod głosowanie wniosek o zamknięcie dyskusji, pomimo iż radni opozycji protestowali i zgłaszali jeszcze gotowość do zabrania głosu. Wszystko utrwaliło się na nagraniu. Wniosek uzyskał większość i przewodnicząca zarządziła głosowanie. I to był jej poważny, proceduralny błąd. Radni w głosowaniu udzielili burmistrzowi wotum zaufania za rok 2021, ale uchwała została zaskarżona.
Wojewoda w postępowaniu nadzorczym nie stwierdził co prawda nieważności uchwały, chociaż miał na to 30 dni. Dopiero w późniejszym terminie (być może po politycznych naciskach) uchwałę o udzieleniu wotum zaufania burmistrzowi zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. A ten na posiedzeniu w dniu 21 grudnia 2022 r. uchwałę unieważnił. Pisałem o tym w artykule “Sądowa batalia o wotum zaufania dla burmistrza za rok 2021“.
Burmistrz nie pogodził się z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Miejscy prawnicy zostali zobowiązani do przygotowania skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na sesji w styczniu 2023 r. rada miasta, zdominowana wówczas przez radnych burmistrza, uchwaliła wniesienie skargi do NSA. Wyrok NSA zapadł 1 października 2024 r. na posiedzeniu niejawnym.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Gminy Miejskiej Turek
i obciążył ją kosztami postępowania kasacyjnego.
Wyrok NSA oznacza, że uchwała Rady Miejskiej Turku w sprawie udzielenia burmistrzowi wotum zaufania za rok 2021 została prawomocnie uchylona. Przez błąd przewodniczącej rady, wynikający być może z przemęczenia (sesja zakończyła się o 4.15 nad ranem), burmistrz Antosik nie uzyskał wotum zaufania za rok 2021.
Dariusz Młynarczyk