Chrząblice. Byleby tego nie schrzanić…, czyli warsztaty z chrzanem w roli głównej

Kroiły, mieszkały, miksowały, siekały, ścierały chrzan gospodynie z KGW w Chrząblicach. Redakcja Turek24 odwiedziła w sobotę, 14 września świetlicę wiejską, gdzie realizowany jest projekt “Powrót do korzeni, byleby tego nie schrzanić – czyli kultywowanie tradycji lokalnych w Chrząblicach”. Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu “Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. Chrzan ma stać się tam produktem, z którego ma zasłynąć miejscowość. Zwłaszcza, że jak wieść gminna niesie nazwa Chrząblice pochodzić ma właśnie od tego warzywa. 

Kiedyś chrzan rósł pod każdym domem. Stosowało się go niemal do wszystkiego. Dziś trzeba się go naszukać. Członkinie koła gospodyń wiejskich postanowiły odświeżyć przepisy mam, babć i prababć, aby promować chrzan jako wizytówkę miejscowości. Poprzez organizację warsztatów teoretycznych i praktycznych przypominają o tradycji oraz chcą stworzyć produkt, w którym chrzan wystąpi w roli głównej. Potrawa z jego użyciem ma zostać wpisana na listę produktów tradycyjnych MRiRW.

Powrót do korzeni, czyli ocalić od zapomnienia

Sobotnie wykłady poprowadziła pochodząca z Turku, doktor historii i etnologii Aleksandra Kleśta- Nawrocka. Znawczyni staropolskiej kuchni na nowo odkrywa stare przepisy. Podczas dwóch spotkań – kolejne już w październiku –  uczestnicy projektu nie tylko mówią o chrzanie, próbują go, ale i poszukują.

– Będę panią opowiadała, jak dawna jest historia kiedy chrzan wykorzystywany był w gospodarstwach domowych, w tym w kuchni. Będę chciała też od pań dowiedzieć się w jaki unikalny, tradycyjny i w najbardziej stary sposób wykorzystujecie chrzan w swoich przepisach – zaznaczyła historyk.

Chrzan znany już w XVI w. używany był do zaprawiania chociażby ćwikły, czy innych przetworów i potraw. Na podstawie receptur i omówień tekstów z XIX i początków XX w. gospodynie mogły dowiedzieć się, jak i kiedy go wykorzystywano. Bo jak się okazuje, to nie tylko produkt kulinarny, ale także zdrowotny i medyczny. Ma też swoją symbolikę.

Chrzan jakiego nie znacie

Teoria teorią, ale czym byłyby warsztaty bez praktyki. Poprowadził je Józef Siadak założyciel firmy Specjały spod strzechy, który lubi bawić się smakami, robiąc przy tym różne przetwory. Niektóre bardzo oryginalne, inne zaś tradycyjne. Jednym z pierwszych przetworów, który zdecydował się „udostępnić” był Przysmak Chrzanowy. Praca nad nim trwała ponad pół roku, po to żeby otrzymać niepowtarzalny smak z połączenia tych konkretnych, na pierwszy rzut oka prozaicznych, składników.

Swoje specjały na bazie chrzanu i nie tylko przywiózł do Chrząblic. Podbiły one kolejne podniebienia tym razem gospodyń KGW. Panie miały okazję spróbować chociażby musztardy piernikowej, chrzanu bursztynowego z mirabelką, czy chrzanu z gruszką i cynamonem. Wśród specjałów były i “żywe” octy kwiatowo – owocowe. Następnie członkinie koła same same zakasały rękawy i przystąpiły do wykonania kilku słoiczków przetworów z domieszką chrzanu.

Druga odsłona projektu już w październiku. Aleksandra Kleśna – Nawrocka przyjedzie z kolejnym kucharzem. Tym razem w warsztatach zatytułowanych “Utrzyj chrzanu tartego…” gospodynie przystąpią do opracowania przepisu na miarę produktu regionalnego. Pierwsze propozycje już są żurek z chrzanem, czy śledź pod pierzynką z chrzanem.

Byleby tego nie schrzanić…

Jak się powiedziało A, trzeba i powiedzieć B. Pomysłodawcy projektu chcą stworzyć także poletko z uprawą chrzanu. Na tym nie koniec pomysłów, bowiem ich zamiarem jest również wypromowanie imprezy na miarę takiej, jaka ma miejsce w Osjakowie (woj. łódzkie), gdzie chrzan ma swoje święto. A zatem do dzieła, pomył rewelacyjny, byleby tego nie schrzanić…


Tagi: ,

« październik 2021 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.