Czym myć kafelki, żeby błyszczały?

Czym myć kafelki, żeby błyszczały?

Czym myć kafelki, żeby błyszczały?Łazienka to miejsce, w którym wykonywane są czynności higieniczne, dlatego powinna być zawsze czysta i lśnić czystością. Sprzątanie łazienki jest pracochłonne, jest dużo trudno dostępnych miejsc, a panujące warunki sprzyjają powstawaniu pleśni i wilgoci. Aby łazienka była czysta i pachnąca, należy sprzątać ją regularnie, stosować odpowiednie środki. Szczególnej uwagi wymagają płytki łazienkowe, na których zbiera się kurz, osad z mydła i wody. Co robić, aby kafelki błyszczały?

Jak dbać o płytki łazienkowe?

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w łazience. Służą do wykańczania podłogi, ścian, obudowy wanny, toalety, kabiny czy umywalki łazienkowej. Są narażone na działanie czynników zewnętrznych, często pojawia się na nich osad z mydła, kamień, a nawet rdza. Połysk usuwają źle dobrane środki czyszczące lub zbyt agresywne mycie. Plamy i zacieki psują efekty wizualny, brudne płytki kojarzą się z zaniedbaniem i brakiem dbałości o higienę. Kafelki w łazience należy dokładnie myć co najmniej raz w tygodniu. Pozwoli to nie tylko zachować ładny wygląd, ale również usunie grzyby, pleśnie i bakterie, które mogą wywołać groźne choroby.

Domowe środki do mycia płytek

Płytki łazienkowe można myć środkami dostępnymi w sklepach lub wybrać metody domowe, które są ekologiczne i równie skuteczne. Można zastosować m.in.:

  • Sodę oczyszczoną z octem – mieszankę można przygotować w spryskiwaczu i stosować na większość łazienkowych powierzchni. Skutecznie czyści kafelki sprawia, że nabierają blasku i świeżości. Ocet i soda przydadzą się również do czyszczenia toalety czy umywalki łazienkowej. Ocet doskonale usuwa zacieki z mydła, ślady z pleśni, nadaje blasku kafelkom i lustrom. Soda jest idealna do usuwania kamienia.
  • Kwasek cytrynowy – sok z cytryny ma właściwości odświeżające, nabłyszczające i likwidujące kamień. Pozwala uzyskać efekt błyszczących płytek, sprawia, że pomieszczenie wygląda na higieniczne i czyste. Cytryna pozostawia również piękny, świeży zapach.
  • Woda z amoniakiem – wystarczy wymieszać 4 litry wody z 0,5 szklanki amoniaku. Płyn usunie zabrudzenia i nada płytkom piękny połysk.

Myjąc płytki, nie można zapomnieć o fugach. Bez tego żadne, nawet najbardziej błyszczące kafelki nie będą ładnie wyglądać. Również do tego przyda się soda z octem, ale w innych proporcjach. Należy zrobić pastę, która za pomocą małej szczoteczki trzeba nałożyć na fugi i zostawić na kilka minut. Po 10-15 minutach pastę można spłukać, a fugi będą wyglądać jak nowe.

Sklepowe środki do mycia płytek łazienkowych

Osoby, które wolą gotowe preparaty, mogą wybrać dostępne w sklepach płyny, mleczka i pasty, które usuną kamień, osady z mydła oraz będą zapobiegały osadzaniu się zanieczyszczeń. Bardzo ważne, aby środki były dobrane do rodzaju płytek, w przeciwnym wypadku mogą spowodować trwałe uszkodzenia.

  • Glazura – jest dość odporna na zabrudzenia i wilgoć, ma gładką, śliską powierzchnię. Aby glazura lśniła, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego płynu czyszczącego. Nie polecane są detergenty z dodatkami ściernymi, które mogą usunąć błyszczącą warstwę.
  • Gres – ma większą wytrzymałość mechaniczną, dlatego można zastosować silniejsze środki czyszczące.
  • Terakota – również w tym wypadku sprawdzą się łagodne środki myjące, bez dodatków środków ścierających. Płytki można również myć  samą ciepłą wodą bez dodatku detergentów lub wodą z płynem do naczyń. Aby kafelki lśniły, po myciu trzeba wytrzeć je do sucha. W przeciwnym wypadku powstaną smugi, psujące efekty wizualny.

Niezbędne urządzenia do mycia płytek

Aby płytki były błyszczące, należy przygotować się do sprzątania i wybrać odpowiednie środki. Do mycia kafelek przyda się miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry. Należy unikać tkanin, które się strzępią, ponieważ zostawią na płytkach brzydkie ślady. Bardzo przydatna jest ściągaczka do wody, która pozwala umyć płytki bez brudzenia sobie rąk. Pomocny jest również mop parowy. To urządzenie uniwersalne, które świetne nadaje się do mycia całego domu. Mop wykorzystuje samą wodę, detergenty nie są potrzebne. Nie tylko czyści i dezynfekuje, ale również nadaje blasku pytkom łazienkowym.

Błyszczące kafelki w łazience są piękne, nadają klasy, elegancji, optycznie powiększają przestrzeń. Aby zachowały swój urok, należy regularnie je czyścić i usuwać wszelkie zabrudzenia. Zaniedbania mogą spowodować, że brud wniknie w powierzchnię płytek, która staną się matowe i stracą swój blask.


Tagi:

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.