Piknik rodzinny “Serce i Róża Galewskiego Wzgórza” z Niepodległą

Galew. Piknik rodzinny

W niedzielne popołudnie piknik rodzinny „Serce i Róża Galewskiego Wzgórza” przyciągnął do parku przy galewskim kościele całe rodziny z dziećmi. Dobra zabawa, słoneczna pogoda oraz przygotowane atrakcje wprawiły wszystkich przybyłych w znakomity nastrój. A było co podziwiać, smakować i słuchać.

To już piąty rok, jak ks. kustosz Jacek Buda wraz ze Stowarzyszeniem Velentinus Galewskiego Wzgórza Przemienienia organizuje dla mieszańców Galewa (gm. Brudzew) piknik rodzinny. I, jak co roku frekwencja na wydarzeniu przechodzi najśmielsze oczekiwania. 10 czerwca, dzieci, młodzież oraz dorośli spotkali się na Galewskim Wzgórzu również dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzisiaj jest też czas abyśmy w tej radosnej formie dziękowali tym wszystkim, którzy starali się aby przed stu laty nasza ojczyzna znalazła się na mapach świata, na mapie Europy. Tym wszystkim, którzy przez ostatnie sto lat troszczyli się o jej rozwój i dobrobyt. Władzom i tym, którzy słuchali tych władz, którzy starali się przede wszystkim w swoich środowiskach, swoich małych ojczyznach świadczyć dobro – mówił ks. kustosz Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie Jacek Buda.  

Specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę faktów związanych z rokiem 1918. Swoje jakże piękne, stare auta prezentował Klub Automobil Turek. Blok artystyczny mogliśmy podziwiać w wykonaniu dzieci z Szkoły Podstawowej w Galewie, filia w Chrząblicach. Wśród innych atrakcji przygotowanych tego dnia przez organizatorów był namiot nagród, hipoterapia, dmuchańce oraz byk rodeo. A całość spinali konferansjerzy w osobach prezesa zarządu Stowarzyszenia Valentinus Sławomira Gacka i wiceprezesa Mirosława Rosickiego.

Piknik ze strażackimi atrakcjami

W przerwie między występami dzieci mogliśmy zapoznać się z historią ochotniczych straży pożarnych, którą referował dh Władysław Karski. Na scenie zaprezentował się poczet sztandarowy z OSP Janiszew, a także trębacze maryjni z Brudzewa, którzy z wieży strażackiej w miesiącu maju dwa razy dziennie odgrywają utwory na chwałę MB Królowej Świata. Historię munduru zaprezentowała OSP w Galewie. Mogliśmy także posłuchać o osiągnięciach strażackich jednej z najbardziej utytułowanych straży, mianowicie OSP Kalinowa.

Także poza sceną czekały nie lada, strażackie atrakcje. Do Galewa przyjechała Drużyna Ogniowa OSP Żabno k/Śremu. Strażacka grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała pokaz gaszenia pożaru za pomocą sikawki konnej. Okazuje się, że w Żabnie mają sikawkę z roku 1907, która pamięta jeszcze czasy zaboru pruskiego. Pokaz sprawności sikawki wzbudził niemałe zainteresowanie, a ci co czuli parę w rękach mogli przyłączyć się do pokazu.

Natomiast OSP w Chrząblicach zaprezentowała pokaz ratownictwa technicznego. Na przykładzie symulacji wypadku drogowego, w którym z nieznanych przyczyn samochód osobowy uderza czołowo w drzewo „osoby cywilne” miały możliwość przekonać się, jak wyglądają obowiązujące procedury oraz kwalifikowana pomoc przy takim zdarzeniu. W akcji udział wzięli druhowie: poszkodowany Łukasz Dębowski, dowódca zastępu Piotr Rosiak, kierowca Piotr Maciaszek, rota zabezpieczająca Miłosz Malesza, Szymon Maciaszek, rota medyczna Grzegorz Rosiak oraz Tomasz Maciaszek.

Swojskie jadło z atrakcjami

Organizatorzy zadbali także o podniebienia licznie przybyłych w niedziele do parku. Ilość ciast przygotowanych przez gospodynie z parafii galewskiej i spoza, a zaserwowanych przez Wiolettę Buczyńską, Marzenę Pecynę, Hannę Szkopek, Małgorzatę Maleszę, Jadwigę Wykrętowicz oraz Zofię Sosińską zapierała dech w piersiach. W namiocie Swojskie Jadło można było posmakować tradycyjnie wypiekanego chleba ze smalcem i ogórkiem, a tuż obok przygotowanej przez SP w Brudzewie grochówki, wydawanej przez Ireneusza Mocnego i Szczepana Banasiaka. Także smakosze grilla mogli być zadowoleni. Dla nich pani Ania oraz panowie Marcin i Adam Banasiak przygotowywali pieczoną kiełbaskę i kaszankę.

Co nieco o swojskim jadle można było się dowiedzieć od Gminnego Zarządu KGW w Brudzewie. Anna Rosiak, Teresa Grzelka oraz Urszula Banasiak zaprezentowały referat Rola kobiety w polskiej kulturze i tradycji. A co jadano? W polskich gospodarstwach na stole na co dzień królowały zupy mleczne tj. polewka, worka, lane kluski na mleku, no i boszcz z pyrkami w mundurkach. A na święta stoły uginały się od różnych ciast i mięsiw.

Tu także można było zobaczyć wystawę zdjęć Od przeszłości do teraźniejszości, czy  podziwiać stary sprzęt gospodarstwa domowego: tary do prania, wyżymarkę do prania oraz szatkownicę do kapusty, którą operowali Mirosław Rosiak i Sławomir Majda. A jak się już tej kapusty wystarczająco poszatkowało, to trzeba było ją „udeptać” i deptał nie kto inny jak sam ks. Jacek Buda…

Uwieńczeniem pikniku było nagrodzenie osób biorących udział w konkursie na najpiękniejszą różę.


Tagi: , , , , , , ,

Prosimy oceń artykuł


Kalendarz wydarzeń

« Listopad 2018 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
pt 16

Kino TUR. Jak pies z kotem

16 listopada - 19 listopada
pt 16

Kino TUR. Mała Stopa

16 listopada - 19 listopada
pt 23

Turek. III Nocny Maraton Pływacki

23 listopada godz. 19:00 - 24 listopada godz. 00:00

Dodaj firmę do katalogu

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.