Galewska tradycja. Odpust Przemienienia Pańskiego

Galew. Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego

Dziś, na galewskie wzgórze znów zawitali pielgrzymi i wierni z powiatu tureckiego oraz innych ościennych gmin. 6 sierpnia do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego przybywają, by podziękować za ocalenie od epidemii cholery, która miała miejsce na początku XIX w. oraz prosząc w modlitwie o dalsze łaski.

Tradycyjnie tego dnia w Galewie odbywa się odpust ku czci Przemienienia Pańskiego, który ma swoją blisko dwuwiekową tradycję. Rano na galewską górkę wyruszyła z parafii pw. NSPJ oraz św. Barbary w Turku po raz 168. pielgrzymka. Dla nich oraz pątników z parafii w Russocicach o godz. 10.00 odbyła się msza święta. Wierni półtorej godziny później mogli wziąć udział również w sumie odpustowej. Jak co roku dotarła tam także piesza pielgrzymka z Gdańska.

Polała się krew na opuście

Akcja zbierania krwi wpisała się na stałe w uroczystości odpustowe w Galewie. Od wielu lat jest bowiem możliwość podzielenia się tym cennym darem życia. Także i w tym roku zaparkował przy sanktuarium mobilny punkt poboru krwi z personelem medyczny z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Dziś chęć oddania tego cennego płynu zgłosiło aż 75 osób, oddać go mogły 64, w tym było 60 % kobiet. W sumie udało się zebrać prawie 29 litów krwi.

Uczta duchowa i atrakcje dla ciała

Dzisiejszy odpust to także wiele atrakcji dla najmłodszych. To okazja do odwiedzenia licznych kolorowych kramów, karuzeli i innych niespodzianek, których co roku nie brakuje. Po mszy pielgrzymi i nie tylko oni udają się do odpustowych straganów rozłożonych w sąsiedztwie sanktuarium. Zabawki, balony, lody, gofry, obwarzanki, biżuteria, wesołe miasteczko – jest tam wszystko to czego nie mogło zabraknąć podczas galewskiego święta. Jednych cieszą drobne przedmioty kultu religijnego, jak książki, obrazy, czy różańce. Natomiast innych takie choćby piłeczki na gumkach, wiatraczki, czy możliwość skosztowania łakoci oraz przejechania się na karuzeli.

O godz. 17.00 odbędzie się msza św. z kazaniem, której przew. będzie kaznodzieja odpustowy ks. Stanisław Gawlicki. W tym roku nad bezpieczeństwem przybywających na odpust ku czci Przemienienia Pańskiego czuwają policjanci z Turku oraz druhowie z OSP w Chrząblicach.


Tagi: , , ,

« Lipiec 2020 » loading...
P W Ś C P S N
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.