gm. Turek. Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki….oraz podwyżki za śmieci

Sesja Rady Gminy Turek

“Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” mawiał Benjamin Franklin. Do tego należałoby dodać jeszcze… oraz podwyżki za śmieci. Na dzisiejszej sesji wójt Karol Mikołajczyk nie miał dobrych informacji dla mieszkańców gminy Turek. To już pewne od kwietnia stawki za odpady pójdą w górę.  

Śmieci są coraz większym i coraz droższym problemem, z którym zmagają się samorządy już od 2012 roku. W wyniku ostatniej zmiany ustawy śmieciowej znalazły się one bez wyjścia. Od 1 stycznia 2020 r. bowiem wdrożony został jednolity dla całego kraju nowy system selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wiąże się to m.in. z obowiązkową segregacją odpadów, a za jej brak tzw. opłatą podwyższoną. Może ona sięgać od 2 do 4-krotności stawki podstawowej. Ponadto w myśl nowych przepisów wprowadzane są zwolnienia dla mieszkańców posiadających przydomowy kompostownik oraz znoszą rejonizację instalacji odbierających śmieci. To co w przypadku pierwszego może wyjść na korzyść, to już w drugim wprowadziło odwrotny skutek do zamierzonego.

Te zmiany powodują daleko idące konsekwencja dla samorządów, a co za tym idzie i dla mieszkańców – zaznacza wójt.

Samorządy załamują ręce, bo w praktyce oznacza to wzrost stawki za odbiór śmieci. Nie od dziś wiadomo, że gminy dopłacały do systemu gospodarowania odpadami. W przypadku gminy Turek było to ponad 350 tys. zł i jak przyznano nawet nowa stawka nie jest w stanie zbilansować tych kosztów. Jedno jest pewne taniej już nie będzie.

Istotą wprowadzenia zmiany, przejęcia przez gminę władztwa nad śmieciami miało spowodować, że śmieci powinno być na drogach, w lasach i miejscach publicznych. Jesteśmy po ośmiu latach funkcjonowania ustawy i tych zmian. I co mamy czyściej, lepiej? To co jest pewne to mamy z roku na rok coraz drożej. To jedyny pewnik – mówił Karol Mikołajczyk.

Nie segregujesz? Zapłacisz podwójnie

Płacz i płać. Wkrótce dwuosobowa rodzina w gminie Turek zapłaci co miesiąc za selektywną zbiórkę i odbiór odpadów 32 zł, czteroosobowa 64 zł. W przypadku braku segregacji będzie to podwójna stawka kwoty podstawowej, która wynosi 16 zł. W podjętej dziś uchwale przewiduje się również zniżki. W ramach Karty Dużej Rodziny będzie to obniżka o 1 złoty, a za posiadanie kompostownika 2 zł.

Segregacja w gminie kuleje. Jak przewiduje wójt na tę chwilę byłoby około 1300 wydanych decyzji o nałożeniu kary. Dlatego kluczową sprawą będzie tu akcja informacyjno-edukacyjna. Liczy na zrozumienie mieszkańców.

Jeżeli tą ustawą w 2012 roku posadzono samorządy na minie, to o tych zmianach można powiedzieć, że nas wysadzono w powietrze – mówił wójt, dodając że należy zrobić wszystko aby tych kar dla mieszkańców nie było.

To czego obawiają się samorządowcy, to to, że chociaż za wprowadzane zmiany odpowiada rząd, krytyka za podwyżki spadnie na włodarzy gmin. – Robi się wszystko aby rękoma samorządów, rękoma radnych i wójta zrazić do siebie mieszkańców. Odpowiedzialność za to wszystko jest po stronie ustawodawcy. Niech to jasno i czytelnie wybrzmi tu i w każdym zakątku naszej gminy – skomentował na koniec przewodniczący rady Ireneusz Kolenda.


Tagi: , , , ,

« Kwiecień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.