Gminny Dzień Strażaka. 100 lat OSP Szadów Pański

Jednostka OSP w Szadowie Pańskim obchodziła dziś jubileusz 100-lecia istnienia. I właśnie ją wybrano na gospodarza Gminnych Obchodów Dnia Strażaka. Po mszy świętej polowej w intencji strażaków nastąpił przemarsz pododdziałów i zaproszonych gości na plac apelowy przed nowo wyremontowaną świetlicą.

W sobotę, 25 maja w obecności przedstawicieli samorządu gminnego, powiatowego, KP PSP w Turku, druhów oraz mieszkańców odbyła się oficjalna uroczystość Dnia Strażaka, podczas której podziękowano ochotnikom za ich pracę.

Dla wielu mieszkańców straż pożarna kojarzy się z gaszeniem pożarów. Doskonale jednak wiemy, że w statystykach obok pożarów są też miejscowe zagrożenia. To m.in. wypadki komunikacyjne, usuwanie skutków nawałnic, powodzi, podtopień, to różnego działania z zakresu ratownictwa technicznego, wodnego czy chemicznego. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebna pomoc, niebezpieczeństwo dla mieszkańców, tam pojawiają się strażacy. Gotowi wykonywać czynności ratowniczo-gaśnicze często z narażaniem własnego zdrowia czy życia. (…) W imieniu samorządu gminy Turek dziękujemy wam za waszą działalność, za udział w akcjach a także za wszelkie inne formy waszej działalności i aktywnościmówił wójt gminy Karol Mikołajczyk.

OSP Szadów Pański równolatka Niepodległej 

Jedną z dzisiejszych okoliczności spotkania w Szadowie Pańskim była rocznica 100-lecia istnienia lokalnej jednostki. Równolatka Niepodległej powstała dokładnie 15 kwietnia 1918 roku. Niestety ze względu na prace remontowe remizy musiano przełożyć uroczystości jubileuszowe na rok bieżący. Jej historię zaprezentował dh Zbigniew Korzeniowski.

Organizatorem OSP w Szadowie Pańskim był właściciel ziemski w Żukach pan Sławomir Gawroński, który jednocześnie był pierwszym prezesem straży. Funkcję naczelnika pełnił Leonard Gampe, skarbnika Jakub Majda, sekretarza Stanisław Kałużyński, gospodarza Adolf Hazna. Straż na początku liczyła około 20 członków czynnych. Dwa lata po zorganizowaniu jednostki, z inicjatywy pierwszego zarządu oraz poparciu wszystkich członków i całego społeczeństwa podjęto decyzję o budowie strażnicy OSP. Wybudowana strażnica służyła trzem pokoleniom. W okresie okupacji działalność jednostki została rozwiązana. Wznowiono ją w pierwszych dniach po wyzwoleniu. W miarę upływu lat wybudowana w 1920 r. remiza uległa naturalnemu procesowi zużycia. Podjęto więc decyzję o budowie nowego obiektu w ramach czynu społecznego, oddanego do użytku w 1977 roku.

Rok 2018 był dla jednostki przełomowy. Został powołany niemal zupełnie nowy zarząd OSP, w skład którego wchodzą: prezes Janusz Perliński, naczelnik Zbigniew Korzeniowski, z-ca naczelnika – Józef Kowalczyk, skarbnik Patryk Andrzejewski, sekretarz Jakub Marendziak, gospodarz Mirosław Piekarczyk, członek Piotr Andrzejczak. W szeregi gminnego zarządu delegowano druha Karola Maca.

Tego roku także rozpoczęto wspomniany remont strażnicy, na który środki pozyskano m.in. z funduszu gminnego oraz funduszu sołeckiego. Przedsięwzięcie kosztowało 210 tys. zł. Prace dobiegły końca i dziś nie tylko świętowano okrągłą rocznicę istnienia OSP, ale i przecinano wstęgę. Oddano bowiem do użytku nowo wyremontowaną świetlicę wiejską oraz garaż.

Ponadto jednostka za wieloletnią, ofiarną działalność dla dobra społeczeństwa RP została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Wśród uhonorowanych był także dh Leszek Buczyński. Odebrał on Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.


Tagi: , , ,

« Maj 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.