Kolejna żenująca dyskusja podczas sesji rady miasta

od lewej: burmistrz Romuald Antosik, radny Dariusz Jasak, przewodnicząca Mariola Kadrzyńska-Siwek

Kolejna żenująca dyskusja miała miejsce na wczorajszej sesji rady miasta. Podstawą do jej wszczęcia była problematyczna skarga na radnego PiS Dariusza Jasaka.

Do rady miasta wpłynęła drogą elektroniczną skarga na Dariusz Jasaka. Osoba skarżąca postawiła zarzuty radnemu PiS jako wicedyrektorowi ZSR w Kaczkach Średnich. Wpłynęła także petycja dotycząca happeningu radnego na mini rondzie z turkowską palmą. Autor petycji zarzuca Jasakowi złamanie Prawa o ruchu drogowym.

Rada Miejska Turku nie ma kompetencji do rozpatrywania zarówno takiej skargi jak i petycji. Skargę do rady miasta można wnieść jedynie odnośnie niewypełniania obowiązków radnego. A i tak prawo w zasadzie nie przewiduje sankcji dla “leniwego” reprezentanta społeczności lokalnej. Zarzutów dotyczących aktywności zawodowej czy prywatnej radnego nie rozstrzyga się więc na forum rady miasta.

Fot.: FB Dariusz jasak

Derucki w obronie Antosika nie przepuści Jasakowi

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Turku przygotowała projekty uchwał o przekazaniu skargi oraz petycji odpowiednim organom. Treść projektów uchwał, a w zasadzie ich uzasadnienia, świadczą o chęci członków komisji, lub jej przewodniczącego, politycznego rozgrywania całej sprawy. Zamiast krótkiego uzasadnienia, że rozstrzyganie tej skargi nie leży w kompetencjach rady miasta, przewodniczący komisji cytuje fragmenty skargi i petycji. Taka praktyka jest bardzo rzadko spotykana w tego rodzaju uchwałach. Natomiast wiele wyjaśnia nazwisko przewodniczącego komisji, którym jest Marcin Derucki.

Zamiast pozostawić w uzasadnieniu jedynie dwa ostatnie akapity, przewodniczący Derucki cytuje fragmenty petycji:

Dariusz Jasak, Radny Rady Miejskiej Turku, “na swoim profilu w serwisie internetowym facebook zamieścił zdjęcie, które przedstawia go siedzącego na krześle pod palmą znajdującą się na rondzie…”

Radny siadając na krześle na rondzie niewątpliwie stworzył zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym… Ponadto wchodząc na rondo jako pieszy przeszedł przez jezdnię w miejscu niedozwolonym
– pisze w uzasadnieniu petycji Marcin Derucki, przewodniczący komisji skarg

Na tym przewodniczący Derucki nie poprzestaje, ale dalej w uzasadnieniu powtarza treść petycji

radny zamieszcza na swoim kanale internetowym youtube nagrania szkalujące dobre imię burmistrza miasta Turku oraz radnych rady miejskiej Turku.
– cytuje treść petycji przewodniczący Derucki

od lewej: Dariusz Jasak, Romuald Antosik, Mariola Kadrzyńska-Siwek

Awantura na sesji czy odczytywać treść skargi i petycji

Radny Dariusz Jasak odwiedził w domu rzekomą autorkę skargi na niego. Nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się na sesji, że podobnie postąpił także radny Karol Serafiński. Ten fakt wyprowadził z równowagi Mariolę Kadrzyńską-Siwek. Ku zaskoczeniu wielu przewodnicząca rady prowadziła obrady spokojnie, aż do punktu dotyczącego przekazania skargi dalej odpowiednim do tego instytucjom. Emocje zupełnie niepotrzebnie udzieliły się też burmistrzowi Antosikowi i radnym PiS. Punktem zapalnym stała się kwestia czy odczytywać treść skargi i petycji na sesji rady.

Przyjęcie dwóch uchwał o przekazaniu dalej skargi i petycji powinno zająć radnym maksymalnie 5-10 minut. Niestety rozgorzała kilkugodzinna, żenująca dyskusja, pełna złych emocji i wzajemnych oskarżeń. Dość powiedzieć, że zarówno radny Jasak jak i burmistrz Antosik zapowiedzieli złożenie pozwów do sądu. Około godziny 22.30 na wniosek burmistrza przewodnicząca zarządziła przerwę (przegłosowana przez radę) w obradach do czwartku do godz. 16.00. Czy dzisiaj nastąpi dalszy ciąg obopólnych połajanek?

Nie oceniając postępowania Dariusza Jasaka jako wicedyrektora szkoły, publikującego na YT filmiki z nagrań sesji rady miasta, polecam wszystkim zainteresowanym lekturę artykułu na portalu Prawo.pl pt. Krytyka osób sprawujących funkcje publiczne może być czasem “ostra”. Osoby publiczne, a takimi są i burmistrz i radni, muszą liczyć się z ostrzejszą krytyką w państwie demokratycznym. Dość przywołać niedawny głośny wyrok uniewinniający Jakub Żulczyka, który nazwał Prezydenta RP “debilem”.

Dariusz Młynarczyk


Tagi: , , , ,

« maj 2022 » loading...
P W Ś C P S N
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.