Kolejne oszustwo na legendę. Kobieta straciła 11,5 tys. zł

W sobotę, 8 stycznia oszust podający się za inspektora policji oszukał mieszkankę gminy Dobra, która przekazała tzw. kurierowi 11,5 tys. złotych oraz wyroby ze złota warte kilka tysięcy złotych. Tego samego dnia kolejnych 5 mieszkańców naszego powiatu próbowano oszukać stosując metodę na funkcjonariusza Policji.

Po godzinie 21.00 na numer stacjonarny do mieszkanki gminy Dobra zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji i poinformował, że zięć z córką mieli wypadek, w którym na przejściu dla pieszych potrącili kobietę w ciąży. Mężczyzna poinformował, że jeśli kobieta przekaże kaucję w wysokości 100 tys. zł, to zięć będzie odpowiadał z wolnej stopy i nie będzie oskarżony. Do telefonu podano kobietę, która szlochała i powiedziała „mama daj wszystkie pieniądze”. Pokrzywdzona oświadczyła, że ma tylko 5 tys. zł, ale kobieta powiedziała aby policzyła dobrze i dała wszystko. Następnie telefon przejął mężczyzna podający się za policjanta, przy którym kobieta liczyła wszystkie pieniądze, które posiadała w domu.

W trakcie dalszej części rozmowy kobieta podała numer telefonu komórkowego, na który zadzwonił ten sam mężczyzna. W trakcie rozmowy mężczyzna kategorycznie zabronił kontaktować się z kimkolwiek, ponieważ wszędzie są podsłuchy. Po ustaleniu kwoty jaka zostanie przekazana kurierowi, pokrzywdzona słyszał głosy w telefonie i była pewno, że to zięć i córka. Pokrzywdzona przygotowane pieniądze w kwocie 11,5 tys. zł oraz kosztowności przekazała kurierowi, który przejechał pod jej dom. Dopiero gdy zadzwoniła do swojej córki dowiedziała się, że nie doszło do żadnego wypadku i stała się ofiarą oszustów.

Próby oszustw na legendę o wypadku drogowym

Tego samego dnia na terenie powiatu tureckiego odnotowaliśmy 5 prób oszustw, w których dzwoniono na numery stacjonarne. Oszuści posługiwali się jedną, podobną metodą działania polegającą na użyciu legendy o wypadku drogowym. Podawali się za członków rodzin: za córkę, syna, zięcia opowiadając historię spowodowania przez nich zdarzenia drogowego – potrącenia kobiety w ciąży na przejściu dla pieszych. W tych przypadkach czujność i podejrzliwość ze strony seniorów przyczyniły się do tego, że nie zostali oszukani.

Policja apeluje o ostrożność

Oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby “wyciągnąć” jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę. Nie podajmy przez telefon kwoty posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści. Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub innej „przysłanej” osobie.

Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać mówiąc, że jest policjantem zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich.

źródło: KPP Turek


Tagi: , ,

« styczeń 2022 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.