Koniec ery doświadczonych wójtów? Kto nie będzie mógł startować?

wybory samorządowe 2018

Czy w aż 7 gminach powiatu dojdzie do zmiany na stanowisku wójta/burmistrza?

Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi zmiany w Kodeksie wyborczym i przeforsuje dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to będzie oznaczało polityczne trzęsienie ziemi w wielu gminach w Polsce. Zwłaszcza jeśli zmiany miałyby wejść od razu i obowiązywać już od najbliższych wyborów samorządowych. Takie rozwiązanie na pewno byłoby sprzeczne z Konstytucją RP, ale PiS przez ostatni rok pokazało, że z obowiązującym porządkiem prawnym nie liczy się zupełnie.

Jarosław Kaczyński:

Zmiany w ordynacji wyborczej, zakładające m.in. wprowadzenie kadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów wejdą w życie od razu. Prezes PiS w ten weekend ostatecznie przeciął spekulacje.
Co takie rozwiązanie oznaczałoby dla wyborów w powiecie tureckim? Na dziewięć gmin w powiecie w aż siedmiu z nich dotychczas urzędujący wójtowie/burmistrzowie nie mogliby startować w wyborach. Jedynie burmistrz Turku i wójt Malanowa mogliby ubiegać się o reelekcję. Pozostali zmuszeni zostaliby do zakończenia swojej kariery samorządowej. Pozostałby im jedynie start w wyborach do rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa.

Gmina Władysławów – Krzysztof Zając

W gminie Władysławów w wyborach na urząd wójta wystartuje najprawdopodobniej Piotr Szewczyński (PiS). Czy Daniel Kusz (PSL) ponownie będzie ubiegał się o wójtowski fotel? Wykluczyć nie można, ale ...
Prawdopodobny jest też start kogoś z klanu Milingów.

Gmina Turek – Karol Mikołajczyk

Przy absencji w wyborach Karola Mikołajczyka (TS) prawie pewny wydaje się start Ireneusza Kolendy (prezes struktur powiatowych TS). O poparcie PiS od ponad roku zabiega Edward Końciak. Najpoważniejszym jednak kandydatem byłby Jerzy Zygmunt (dyrektor gimnazjum w Słodkowie), gdyby tylko zdecydował się startować.

Gmina Brudzew – Cezary Krasowski

W Brudzewie o schedę po Cezarym Krasowskim mogą się ubiegać: Mateusz Kaszyński, Władysław Karski (LPS), Paweł Jacaszek (obecny zastępca wójta).

Gmina Przykona – Mirosław Broniszewski

W Przykonie rywalizacja może być bardzo zacięta. W wyborach na pewno wystartuje Zbigniew Bartosik (RiP, były starosta). Swoich aspiracji nie kryje również obecny przewodniczący rady gminy Stanisław Bryl.

Gmina i Miasto Dobra – Andrzej Piątkowski

Pewny jest start Tadeusza Geblera (PSL), niewykluczone, iż z poparciem PiS. W wyborach wystartuje też zapewne Jacek Gajewski, obecny zastępca burmistrza Piątkowskiego. Nad decyzją o kandydowaniu zastanawia się też radny Michał Ignaczak (ZT). PiS może jednak wystawić własnego kandydata. Czy będzie to Sławomir Kosobudzki?

Gmina i Miasto Tuliszków – Grzegorz Ciesielski

W wyborach wystartuje najprawdopodobniej Mariusz Seńko (PSL). Z ramienia PiS przymierzany jest Tadeusz Wawrzyniak. Czarnym koniem może się okazać Mirosław Rojek, jeżeli zdecydowałby się startować.

W gminie Tuliszków prężnie działa Stowarzyszenie Forum Kobiet. Gdyby zdecydowało wystawić swoją kandydatkę, to ...

Gmina Kawęczyn – Jan Nowak

Do wyborów szykuje się Rafał Gil (PSL), ale największe szanse będzie miał nominat wskazany przez obecnego wójta Jana Nowaka. W tym planie mógłby jedynie przeszkodzić Ryszard Bartosik, ale trudno zakładać, że poseł zdecydowałby się walczyć o wójtowski fotel.

Miasto Turek – Romuald Antosik

Mój kandydat to:

This poll is no longer accepting votes

Kto nowym burmistrzem Turku?
Głosuj

Gmina Malanów – Sławomir Prentczyński

Mój kandydat to:

This poll is no longer accepting votes

Kto będzie wójtem Malanowa?
Głosuj

Tagi: , , , , , , , , , ,

« Styczeń 2021 » loading...
P W Ś C P S N
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.