Kredyt dla młodych małżeństw – czy pary mają lepiej?

Kredyt dla młodych małżeństw – czy pary mają lepiej?

Pary, które zdecydują się na małżeństwo, mogą liczyć na pewne przywileje. Przede wszystkim dotyczy to możliwości wspólnego gromadzenia oszczędności, rozliczania się z podatków i zaciągania zobowiązań. Wiele młodych małżeństw decyduje się na wzięcie kredytu, który pomoże im finansowo na nowej drodze życia. Jak wyglądają w takim przypadku procedury i czy bycie w formalny związku ułatwia dostęp do produktów bankowych? Sprawdziliśmy!

Jakie kredyty są dostępne dla młodych małżeństw?

Kredyt jest często jedynym rozwiązaniem dla młodych małżeństw, które dopiero rozpoczynają nowe życie i potrzebują wsparcia finansowego. Zazwyczaj uzyskane w ten sposób środki zostają przeznaczone na zakup mieszkania, auta lub dodatkowego wyposażenia domu. Niektóre pary decydują się na kredyt, aby sfinansować podróż poślubną, za którą nie chcą płacić z domowego budżetu.

Różne są powody wzięcia pożyczki, o czym doskonale zdają sobie sprawę banki, oferując produkty na wybrany cel. Mimo to największą popularnością wśród młodych cieszą się kredyty hipoteczne, które z reguły są obarczone skomplikowanymi procedurami. To zobowiązanie na wiele lat, dlatego bank skrupulatnie weryfikuje sytuację finansową małżonków. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-dla-mlodych-malzenstw/. Jeżeli więc planujesz się starać o takie dofinansowanie, musisz być przygotowany na przeprawę przez dość czasochłonny proces. Wszystko jednak zależy od warunków i polityki prowadzonej przez dany bank, dlatego warto wcześniej przeanalizować oferty o różnych instytucji.

Co biorą pod uwagę banki przy udzielaniu kredytu?

Małżeństwa mają z zasady łatwiejszy dostęp do produktów bankowych niż pary będące w nieformalnych związkach. Tworzą bowiem wspólne gospodarstwo domowe, co oznacza, że dysponują większym kapitałem niż osoby samotne. Nie oznacza to jednak, że każde młode małżeństwo, które złoży wniosek kredytowy, otrzyma decyzję pozytywną o przyznaniu środków. Bank weryfikuje bowiem sytuację finansową małżonków, biorąc pod uwagę wiele czynników, takich jak:

 • comiesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
 • wydatki ponoszone na każdego domownika,
 • wysokość i regularność comiesięcznych wpływów na konto,
 • zdolność kredytową obojga małżonków,
 • historię BIK,
 • spłacane zadłużenia zaciągnięte jeszcze przed małżeństwem lub w trakcie jego trwania,
 • rodzaj umowy o pracy i źródła utrzymania.

Przy długoterminowych zobowiązaniach zaciąganych na wysoką kwotę, jak na przykład kredyt hipoteczny, musisz się liczyć z tym, że Twoja sytuacja finansowa zostanie dokładnie prześwietlona. Bank sprawdzi m.in. sposób spłaty dotychczasowego zadłużenia czy stałe zobowiązania, takie jak alimenty czy długi. Jeżeli więc jeden z małżonków ma niekorzystną historię w BIK, a dodatkowo ponosi regularne koszty wynikające ze spłaty stałych zobowiązań, może to znacznie utrudnić uzyskanie kredytu.

Jak znaleźć dobry kredyt dla młodego małżeństwa?

Banki starają się sprostać oczekiwaniom każdego klienta, dlatego oferują produkty elastycznie dopasowane do potrzeb. Jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny (najnowsze oferty znajdziesz na finanse.rankomat.pl), przed złożeniem wniosku w danej instytucji, powinieneś zweryfikować parametry poszczególnych produktów. W ten sposób unikniesz wysokich opłat oraz ryzyka związanego z niekorzystnymi warunkami umowy. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Istotne mogą okazać się:

 • całkowita kwota spłaty,
 • prowizje i marże pobierane przez bank,
 • opłaty związane z obsługa kredytu,
 • okres kredytowania,
 • możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania,
 • wysokość oprocentowania,
 • rodzaj rat,
 • warunki udzielenia kredytu.

Takie parametry powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko podczas wyboru kredytu hipotecznego. Są one istotne także w przypadku innych form finansowania udzielanych przez banki. Zanim więc zdecydujesz się na podpisanie umowy o jakikolwiek kredyt, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą ofert od różnych instytucji. Dzięki temu sprawdzisz, który bank jest w stanie zaproponować Ci najkorzystniejsze warunki współpracy.


Tagi:

« sierpień 2022 » loading...
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.