Nie ma lepszego od Ciesielskiego? – wywiad

Kampania wyborcza zakończona. Poniżej prezentujemy wywiad z początku września z Grzegorzem Ciesielskim. Były burmistrz Tuliszkowa startuje z listy komitetu Koalicja Obywatelska

Turek24: Panie Grzegorzu, a właściwie Panie Prezesie, wrócił pan z Polanicy Zdroju, wielki sukces odnieśli strażacy ochotnicy z powiatu tureckiego. Jak się czuje prezes powiatowy OSP?

Grzegorz Ciesielski: Tak, to fantastyczny sukces dziewcząt z OSP Kalinowa i chłopców z OSP Janiszew. Serdecznie im gratuluję. Jak mało kto zasłużyli na tytuł mistrzów Polski w sportach pożarniczych. Zadanie wykonali celująco. Po prostu spisali się na „szóstkę”.

Malanów. 100-lecie OSPJestem strażakiem „od zawsze”.   Całemu mojemu dorosłemu życiu towarzyszy motto: Bogu na chwałę, ludziom na ratunek. Od najmłodszych lat realizowałem się i realizuję teraz w Ochotniczej Straży Pożarnej. Byłem też zawodowym strażakiem przechodząc wszystkie szczeble aż do stanowiska zastępcy Komendanta Rejonowego w Koninie.

Dzisiaj, będąc prezesem Związku OSP w powiecie tureckim cieszę się ze wszystkich sukcesów druhen i druhów. Przypomnę, że tytuły Mistrzów Polski a nawet Europy, w zawodach według regulaminu CTIF, zdobywały druhny i druhowie z w gminy Kawęczyn. Możemy śmiało powiedzieć, że powiat turecki jest krajową potęgą w sportach pożarniczych.

Turek24: Zdecydował się pan wystartować w wyborach do sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Dla wielu obserwatorów może to być zaskoczenie. Do tej pory nie był pan kojarzony z PO ani z żadną inną partią polityczną. Co zdecydowało, że podjął pan wyzwanie?

Grzegorz Ciesielski: Tak, to prawda. Będę startował z listy KO z miejsca 6. Na początku roku Dariusz Młynarczyk złożył mi propozycję udziału w wyborach parlamentarnych. Propozycja nie wiązała się, co dla mnie było i jest bardzo ważne, z członkostwem w partii politycznej. Po kilku miesiącach rozmów z najbliższymi, z przyjaciółmi i znajomymi zdecydowałem się wystartować.

Turek24: Opinia najbliższego otoczenia była decydująca?

Grzegorz Ciesielski: Jego pozytywna opinia była dla mnie niezbędna, ale równie ważna dla podjęcia decyzji była aktualna sytuacja polityczna w Polsce. Trudno mi zaakceptować i pogodzić się z tym, w jakim kierunku podąża nasz kraj. Czuję potrzebę wyrażenia sprzeciwu wobec demontowania praworządności w Polsce.

Cenię ludzką solidarność, uczciwość i szczerość. Wierzę, że ZGODA BUDUJE. Przez 16 lat sprawując funkcję burmistrza dowiodłem, że nie składam obietnic, których nie mogę spełnić. Dotrzymuję słowa.

Turek24: PiS także twierdzi, że dotrzymuje słowa. Zapowiedzieli 500+ i ten program wprowadzili w życie.

Grzegorz Ciesielski: Niekoniecznie zgadzam się z takim określeniem, że PiS dotrzymuje słowa. Jeden program 500+ to nie wszystko, bo wbrew obietnicom nie wprowadzili tego programu na każde dziecko. Po 4 latach uzasadnionej krytyki rozszerzyli go tuż przed nową kampanią wyborczą.

Ale także PiS nie zrealizował swoich obietnic dotyczących:

  • podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł,
  • obniżenia VAT do 22%
    (w styczniu 2016 gdy stawka 23% wygasła z mocy prawa, PiS przegłosował ustawę wprowadzającą z powrotem stawkę 23%!!!),
  • Mieszkania+, czyli 100 tysięcy mieszkań w cenie 2500 zł za m2,
  • 1 bilion 400 miliardów zł na inwestycje,
  • pomocy dla frankowiczów,
  • likwidacji NFZ,
  • przywrócenia opieki lekarskiej i stomatologicznej w szkołach.

Długo jeszcze mógłbym wymieniać niezrealizowanie obietnic wybiorczych PiS.

Turek24: Wymienia pan te wielkie obietnice PiS, ale ..

Grzegorz Ciesielski: Nie mogę pogodzić się także z tym, jak obecna władza traktuje ochotnicze straże pożarne i samorząd.

Turek24: Uchwalono przecież przyznanie każdej OSP po 5 tys. złotych

Grzegorz Ciesielski: Tak, to dobra decyzja, ale zwracam uwagę, że równolegle scentralizowano wydatki OSP. Teraz to już nie Zarząd Główny ZOSP decyduje o rozdziale środków na poszczególne jednostki. Teraz budżet OSP uzależniony jest od służby podległej ministrowi czyli politykowi.

PiS rozgrywa OSP politycznie, co mnie jako strażakowi z krwi i kości nie podoba się. Wiele akcji prowadzonych nawet przez naszych lokalnych polityków jest zwykłą przedwyborczą propagandą. Wolę przekaz, który osobiście kieruję do jednostek OSP na co można wydać 5 tys. dotacji. Wskazuję, że zarząd wojewódzki OSP w Wielkopolsce przygotował ofertę zestawów dydaktycznych, prewencyjnych, itp. OSP mogą wnioski składać za pośrednictwem poczty elektronicznej (poznan-sklep@zosprp.pl  lub konin@zosprp.pl).

Wolę konkrety, a nie polityczne epatowanie wielkimi liczbami.

Turek24: Nie ma lepszego od Ciesielskiego?

Grzegorz Ciesielski: Moi najbliżsi pewnie by tak powiedzieli. Trzeba jednak do każdego konkurenta podchodzić z szacunkiem i nie odbierać mu szans na samym starcie. Każdy ma swoje zalety. Wierzę, że zrobię dobry wynik, inaczej bym nie startował.

Turek24: Przez 16 lat był pan burmistrzem. Wcześniej także sprawował mandat radnego. Jak niezależny samorządowiec odnajdzie się w partyjnej polityce w sejmie.

Tuliszków. Sesja rady miejskiejGrzegorz Ciesielski: Pragnę podkreślić, iż startuję nie z komitetu partyjnego, ale z Koalicji Obywatelskiej, która otworzyła się na niezależnych samorządowców. Byłem, jestem i pozostanę bezpartyjny. Od momentu złożenia mi propozycji nie było żadnej sugestii, abym wstępował do partii. A to, że mam zbieżne poglądy na samorząd z Platformą Obywatelską czy innymi partami tworzącymi KO tylko ułatwiło podjęcie decyzji o starcie.

Turek24: W czym ta zbieżność poglądów się przejawia?

Grzegorz Ciesielski: Przede wszystkim w postrzeganiu, budowaniu i wzmacnianiu niezależności samorządu. Nie mogę zgodzić się na odbieranie kompetencji samorządom i ich centralizowaniu. Żaden samorządowiec nie zaakceptuje sytuacji, gdy rząd składa populistyczne obietnice wyborcze, które później musi finansować samorząd. A to są bardzo częste przypadki. To jest powolne dobijanie samorządności.

Bardzo interesująco brzmią propozycje programowe Koalicji Obywatelskiej o pozostawieniu do dyspozycji samorządów całości wpływów z PIT i CIT. Byłem i jestem za decentralizacją, a nie centralizacją. Na dole skuteczniej rozwiązuje się problemy przysłowiowego Kowalskiego niż z pozycji ministerialnych.

Jeżeli wyborcy mi zaufają, to chciałbym być w sejmie głosem niezależnego samorządu, głosem ochotniczych straży pożarnych, głosem rozsądku i zgody.

Turek24: Na koniec, co chciałby Pan wyborcom przekazać?

Grzegorz Ciesielski: Przez najbliższe półtora miesiąca będę się z nimi spotykał, rozmawiał i ich słuchał. A teraz to rozpoczął się nowy rok szkolny, szczególny rok szkolny dla nauczycieli i uczniów. Nauczycielom życzę godnych podwyżek, które im się należą i żeby budżety samorządów wytrzymały te podwyżki. Uczniom natomiast życzę przede wszystkim jak najwięcej ocen celujących.

Życzę im po prostu jak najwięcej szóstek. Wszyscy przecież wiemy, że „6” jest najlepsza.

Turek24: Dziękujemy za rozmowę


Tagi: , ,

« Sierpień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

1 sierpnia godz. 16:00 - 31 sierpnia godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

3 sierpnia godz. 16:00 - 2 września godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

4 sierpnia godz. 16:00 - 3 września godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

5 sierpnia godz. 16:00 - 4 września godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

6 sierpnia godz. 16:00 - 5 września godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

7 sierpnia godz. 16:00 - 6 września godz. 16:00
wt 11

Tuliszków. Wakacje z Judo

10 sierpnia godz. 16:00 - 9 września godz. 16:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.