Orli Staw: najnowocześniejsza w Polsce instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów

Orli Staw. Umowa na budowę instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji

We wtorek, 10 listopada w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”, podpisano umowę na budowę jednej najnowocześniejszych, a zarazem pierwszej w Polsce instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji. Koszt inwestycji to blisko 80 mln zł. 

Umowa podpisana została w ramach projektu „Modernizacja ZUOK Orli Staw jako Regionalnego Centrum Recyklingu” dofinansowywanego ze środków Unii Europejskiej. Wartość jej opiewa na kwotę 64.600.000,00 zł netto (79.458.000,00 zł brutto). Termin realizacji zadania wynosi 1029 dni.

Jak informuje ZUOK “Orli Staw” prace obejmą:
 • opracowanie projektu technologicznego,
 • prace przedprojektowe, projektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę,
 • instalację fermentacji wraz z wiatą,
 • instalację biogazu wraz z kogeneracją,
 • budowę boksów magazynowych,
 • przebudowę sieci elektroenergetycznej wraz ze stacją transformatorową,
 • budowę sieci i infrastruktury technicznej,
 • budowę układu komunikacyjnego i drogowego oraz terenów zielonych,
 • wykończenie i wyposażenie kotłowni w budynku socjalnym,
 • próby końcowe, eksploatacyjne, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i pozostałe dokumenty.

Ich wykonaniem zajmie się konsorcjum firm AK NOVA Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, Polska – Lider Konsorcjum oraz STRABAG Umwelttechnik GmbH z siedzibą w Düsseldorfie, Niemcy – partner konsorcjum. Z ramienia inwestora umowę podpisali: Mariusz Chojnacki oraz Justyna Grzelak. Wykonawcę – Konsorcjum firm, reprezentowali Andrzej Bednarek – Prezes Zarządu AK NOVA Sp. z o.o. oraz Adriana Papst – Pełnomocnik STRABAG Umwelttechnik GmbH.

Dziękuję mojej całej załodze za wspólną, dobrą pracę, która doprowadziła nas do rozpoczęcia jednej z najnowocześniejszych tego typu inwestycji. Celem jest przetworzenie odpadów biodegradowalnych na biogaz, z którego produkować będziemy zieloną energię – podkreślił Jan Kłysz, przewodniczący związku komunalnego.

Inwestycja ważna dla miast i gmin z powiatu tureckiego

Realizowane przez Orli Staw projekty i nowatorskie podejście są przykładem dobrych praktyk dla innych podmiotów. Sprawiają, że zakład dynamicznie się rozwija. ZKG “Czyste Miasto, Czysta Gmina” zrzesza 22 członków, wśród których są samorządy z powiatu tureckiego (Dobra, Kawęczyn, Malanów, Tuliszków, Turek).

Budowa instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji (fermentacji) jest największym z przedsięwzięć realizowanych w ramach modernizacji zakładu. W Orlim Stawie powstanie jedna z najnowocześniejszych i jednocześnie pierwsza w Polsce instalacja fermentacji przetwarzająca selektywnie zbierane odpady biodegradowalne na biogaz służący do produkcji zielonej energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystywanej na potrzeby zakładu. W wyniku modernizacji ZUOK „Orli Staw” stanie się nowoczesnym centrum recyklingu o dużym poziomie automatyzacji oraz wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki tym inwestycjom zostanie stworzona infrastruktura techniczna pozwalająca na zdecydowaną poprawę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w sposób zgodny z hierarchią postępowania z nimi oraz z krajowymi i unijnymi wymaganiami w tym zakresie – informuje Orli Staw.

oprac. na podstawie ZUOK "Orli Staw", foto: ZUOK "Orli Staw"

Tagi: , ,

« Grudzień 2020 » loading...
P W Ś C P S N
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
wt 01

Turek. Wystawa “Turek wczoraj i dziś – część 2″

1 października godz. 00:00 - 31 grudnia godz. 00:00
sob 05

Kalinowa. Zbiórka krwi

5 grudnia godz. 09:00 - 13:00

Dodaj firmę do katalogu

Portale społecznościowe

Kontakt z Turek24

 email: redakcja@turek24.com.pl

tel. kom. 502 390 836-7

Wydawca: Kontur Media sp. z o.o.